SP 1 w Sanoku z Europejską Odznaką Jakości

18-10-2010

SANOK. Już 3 rok z rzędu uczniowie z SP 1 w Sanoku podnosili swoje umiejętności językowe oraz komputerowe realizując w ramach współpracy europejskiej projekt  eTwinning „Whole world reads the same stories”.

Do udziału w realizacji projektu włączyły się 2 przedszkola (z Grecji oraz Warszawy) oraz 4 szkoły (z Irlandii, Słowenii, Turcji, Rumunii).

Projekt zakładał, że niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie dzieci są wychowywane według podobnych wartości i zasad moralnych. Ponieważ do dzieci w młodszym wieku najłatwiej dotrzeć przy pomocy bajek cały projekt oparto o wykorzystanie treści zawartych w bajkach. Aby pokazać, że każdy kraj korzysta z tych samych wzorów moralnych wybrana została bajka „Czerwony kapturek”, którą znają wszystkie dzieci na świecie.

W celu włączenia do współpracy rodziców to oni właśnie zrealizowali 1 etap pracy. Jeden lub kilku rodziców na wspólnym spotkaniu w klasie przeczytało dzieciom bajkę „O czerwonym kapturku”. Czytanie bajki w wersji językowej z danego kraju  nagrano kamerą a następnie umieszczono to nagranie na portalu Youtube oraz na stronie internetowej projektu.

W 2 etapie dzieci wykonywały ilustracje wybranych fragmentów bajki. Wykonane ilustracje wykorzystywano jako elementy Power Point i zrobiono z nich pokaz slajdów.

W trzecim etapie uczniowie przygotowywali dekoracje oraz uczyli się ról teatralnych. Po opanowaniu tekstu oraz przygotowaniu dekoracji uczniowie z klas 4a oraz 5c zaprezentowali klasom 0-3 bajkę „Czerwony Kapturek” w wersji językowej polskiej i angielskiej. Całość występu nagrano i zaprezentowano zagranicznym uczestnikom programu.

Równocześnie z realizacją tej części projektu przystąpiono do pracy nad 4 i 5 etapem. W ramach tego etapu uczniowie przygotowywali występ ilustrujący znaną tylko w danym kraju bajkę. Chodziło o przedstawienie tradycji i kultury kraju partnerskiego pozostałym uczestnikom projektu. Uczniowie z SP 1 Sanok postanowili zaprezentować swoim przyjaciołom bajkę „O smoku wawelskim”. Dzieci z  klas: 3c, 3d, 4a, 5c, 6c oraz 6d wykonały ilustracje wybranego epizodu z bajki stosując dowolną technikę komputerową. Młodsi wykonywali rysunki w programie „Paint”, starsi natomiast ilustrowali bajkę tworząc również animacje komputerowe w programie „Gifat”.

Klasa 3a  przygotowała przedstawienie legendy. Całość zaprezentowano zaproszonym babciom i dziadkom uczniów klasy 3a. Wszystkie opisane działania zostały opublikowane zarówno na internetowej stronie projektu jak i w ramach platformy Twinspace na portalu eTwinning. W paździeniku bieżącego roku projekt zakończono. Europejska komisja programu eTwinning doceniła wkład pracy oraz wysoką jego jakość przyznając projektowi prestiżową Europejską Odznakę Jakości.

Koordynatorami projektu w Sanoku byli: Agnieszka Stawarczyk, Halina Olender, Magdalena Bednarczyk oraz Wojciech Stawarczyk.

SP  1 Sanok

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.