Studenci z USA porządkowali cmentarz żydowski w Sanoku

SANOk. Grupa 12 studentów z Dartmouth College w USA, przy współpracy z władzami Miasta i lokalną społecznością,  przez tydzień porządkowała sanocki kirkut. Efekty pracy są imponujące.

Prace odbywały się w ramach realizowanego przez uniwersytet projektu kulturoznawczego. Sanocki cmentarz, jako najlepiej spośród kilku innych nadający się do realizacji tego typu projektu, wytypował opiekun projektu Steven Glazer, który odwiedził Sanok pod koniec zeszłego roku. Młodzi Amerykanie, na własny koszt, uporządkowali teren cmentarza, w tym otoczenia zbiorowej mogiły. Naprawili także częściowo uszkodzone ogrodzenie i ustawili, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, macewy, które porzucone po wojnie w różnych miejscach zwozili na sanocki cmentarz ludzie dobrej woli. Z tych bardziej zniszczonych i niemożliwych do odczytania, studenci utworzyli lapidarium. W pracach pomagał im wolontariusz z Lanckorony, zaś nad poszanowaniem prawa religijnego w odniesieniu do cmentarzy czuwał, towarzyszący studentom rabin. Studenci skopiowali napisy na nagrobkach, które przetłumaczą.

Zastępca Burmistrza Marian Kurasz podczas uroczystego zakończenia prac, które nastąpiło na kirkucie, 23 czerwca, serdecznie podziękował młodzieży i  opiekunom za ogrom pracy, jaki włożyli w uporządkowanie cmentarza. Przekazał im również drobne upominki oraz pamiątkowe albumy. Goście z USA w ramach swojego pobytu zapoznali się także z elementami kultury i religii żydowskiej, odwiedzając, m.in. synagogi w Rymanowie i Łańcucie. Zwiedzili także nasz region.

Źródło:UM Sanok


DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."