WIECZÓR ANDRZEJKOWY W BIBLIOTECE

30-11-2010

ZAGÓRZ. Jak mówi stare przysłowie – „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Tradycyjnie andrzejki obchodzone są w Polsce w wigilię dnia tego świętego. Święty Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był jednym z 12 apostołów.

Głosił Ewangelię w Bizancjum (uważa się, że był pierwszym biskupem konstantynopolitańskim), a następnie w miastach Azji Mniejszej, Tracji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego oraz w Grecji gdzie poniósł męczeńską śmierć na krzyżu.

Dziś święty Andrzej uważany jest za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię Św. Andrzeja a kawalerowie w przeddzień Św. Katarzyny czyli 24 listopada. Z czasem oba zwyczaje połączyły się i obchodzone są równocześnie jako andrzejki.

Dwa wieczory andrzejkowe dla dzieci i młodzieży zorganizowane w zagórskiej bibliotece zgromadziły blisko 70 osób. Oprócz tradycyjnych wróżb takich jak lanie wosku, ustawianie butów, była też muzyczna loteryjka w rytmach dziecięcych piosenek, kapelusz z marzeniami czy pociąg pełen bajkowych postaci, za które mieli okazję przebrać się najmłodsi uczestnicy wieczoru andrzejkowego. Starsze dziewczęta i chłopcy przekłuwali papierowe serca z imionami, wróżyli z kwiatów i odczytywali znaczenia swoich imion.

Na koniec andrzejkowego spotkania uczestnicy pełni wrażeń, marzeń i nadziei zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. W naszym andrzejkowym spotkaniu udział wzięły dzieci od przedszkolaków do uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Ilość uczestników wieczorów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.