XIX „ŚWIĘTO KULTURY NAD OSŁAWĄ”

19-08-2010

MOKRE/GMINA ZAGÓRZ. W miniony weekend (7-8 sierpnia 2010 r.) odbyło się w Mokrem „Święto Kultury Nad Osławą”. To już XIX edycja imprezy, która przyciąga miłośników kultury do tej niewielkiej miejscowości.

Kameralnie, ale i z rozmachem, bo w ciągu 2 dni odwiedziło festiwal nad Osławą ok. 1000 osób.Tradycyjnie można było obejrzeć i posłuchać zespołów, które swą różnorodnością mogły zaspokoić muzyczne gusta wszystkich obecnych na festiwalu widzów.

W tym roku w sobotni wieczór zaprezentowały się grupy folkowe oraz takie, które bazując na folklorze nadają mu wyraz współczesny, eksperymentują z muzycznymi gatunkami i czerpią inspiracje od twórców z różnych zakątków świata. Podczas wieczornego koncertu wystąpiła Bieszczadzka „Kapela Na Dobry Dzień”, „Kapela Polsko-Ruska”, której skład tworzą artyści oraz aktorzy z Cieszyna i Podkarpacia. Wystąpiła także grupa „Czorna Wysznia” z Przemyśla oraz zespół wokalno-instrumentalny „Bima” z Radoszyc.
Niedzielne koncerty zgromadziły jeszcze większą rzeszę publiczności oraz pokazały większą różnorodność wykonawców. Występy zespołów tanecznych, śpiewaczych, wokalno-instrumentalnych a także i folkowych rozpoczęły się już o 15.00. Jako pierwszy wystąpił Zespół taneczny „Wisznia” z Wiśniowej, który zaprezentował suity tańców Lubelskich o raz Rzeszowskich. Zespół śpiewaczy „Łopienka” z Cisnej zademonstrował pieśni polskie, ukraińskie, góralskie oraz łemkowskie, zasłyszane od najstarszych mieszkańców Podkarpacia.

Podczas XIX „Święta Kultury Nad Osławą” wystąpił także młodzieżowy zespół taneczny „Arkan” z Przemyśla. Wielką niespodzianką podczas niedzielnych występów był koncert Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrego. Tworzą je panie, które oprócz natłoku obowiązków rodzinnych oraz zawodowych znajduja czas, aby wspólnie pośpiewać. Podczas festiwalu gotowały, piekły, zajmowały się gośćmi, a do tego wystąpily jeszcze na scenie prezentując się jak zwykle doskonale.

Podczas tegorocznej imprezy wystąpili także gospodarze – Zespół pieśni i tańca „Osławiany” z Mokrego, który za 2 lata będzie obchodzić jubileusz 40-lecia. Gościem wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca „Makovica”, który przyjechał ze Svidnika na Słowacji. Zespół kilka dni wcześniej wrócił z tournee w Portugalii. Na festiwal do Mokrego przyjechali z repertuarem, na który składają się pieśni oraz tańce ze wschodniej Słowacji, a w szczególności z regionu Šariš. Na zakończenie swojego występu zespół pokazał żywiołowe tańce cygańskie.

Tego wieczoru wystąpili jeszcze zespół wokalno-instrumentalny „Na Drabyni” oraz zespół  „Werchowynka” z Ukrainy. Ich członkowie wykonali znane utwory ukraińskie, oraz skoczne tańce z różnych regionów Ukrainy. Niedzielny koncert zakończyła grupa folkowa „Burian” z Gorlic. To stosunkowo „młody” łemkowski zespół, który zyskuje coraz większe uznanie w środowisku muzycznym. Słucha się ich z wielką przyjemnością. Także w Mokrem potrafili zyskać sobie sympatyków i napewno licznych fanów.

Tym razem festiwal „Święto Kultury Nad Osławą” zakończył się nieco inaczej niż zwykle.  Po uczcie muzycznej w Mokrem publiczność przeniosła się do Morochowa, do stodoły – Ośrodka Teatru Kultur i letniej „siedziby” Teatru CST oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”. Odbyła się tam otwarta próba czytana spektaklu „Republika Komańczańska” – prezentacja nowopowstającej sztuki Bogusława Słupczyńskiego.
XIX  „Święto Kultury Nad Osławą” zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP a także wsparciu finansowemu: Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, Sołectwu wsi Mokre. Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Ukraińców w Polsce Koło w Mokrem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazałą nam pomoc!

ORGANIZATORZY
ZUwP Koło w Mokrem

Jarosław Maszluch

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.