Zła wiadomość dla palaczy-papierosy zdrożeją!

07-09-2010

Palisz? Może to najwyższa pora, by zerwać z nałogiem. Nawet o 90 gr więcej trzeba będzie wydać w 2011 r. za paczkę papierosów.

Skąd taki wzrost cen papierosów? Wszystko przez unijne przepisy, które wymagają  od rządu podniesienia akcyzy. Ministerstwo Finansów musi więc uwzględnić te wymagania i  dostosować stawki akcyzy do minimalnych poziomów, wymaganych przez Unię. Projekt MF zakłada prawie 3-krotny wzrost tego podatku. Już teraz ceny papierosów są bardzo wysokie.
- Za  papierosy trzeba zapłacić w granicach 9 do nawet 12 zł. Najtańsze, jakie można u nas dostać kosztują 8,70 zł i są to papierosy Red White, z kolei najdroższe to Marlboro w cenie 12 zł- mówi Pani Anna sprzedawczyni ze sklepu spożywczego „Delikatesy” w Sanoku.

W najgorszej sytuacji są nałogowi palacze, którzy spalają od kilku do nawet kilkudziesięciu papierosów w ciągu dnia.
- Jeśli wzrosną ceny papierosów to palacze będą musieli zacisnąć pasa. Osobiście nie chciałabym tego. Sama palę i wiem, ile już teraz wydaje na papierosy - stwierdza Pani Jolanta Barańska sprzedająca w sklepie „Żabka”.

Będzie mniej palaczy?
Jedni, jak Pan Edward uznają palenie za nałóg nie do przezwyciężenia:
- Znowu podwyżka papierosów? To już stało się normalnością. Palę od jakiś 15 lat i pewnie będę palić przez kolejne 15 albo i więcej. Nie da się tak z dnia na dzień zerwać z nałogiem.

Inni z kolei w podwyżkach cen papierosów próbują dopatrzeć się pozytywów:
- Dziennie spalam kilkanaście sztuk papierosów. Może jeśli drastycznie wzrosną ceny papierosów to nareszcie rzucę palenie, bo przecież nie będzie mnie stać na wydawanie kolejnych kilkudziesięciu złoty więcej miesięcznie - stwierdza z uśmiechem Pani Barbara.

Krótka rada? Najlepiej po prostu nie wciągać się w nałóg. Po pierwsze – zaoszczędzimy pieniądze, po drugie – będziemy bardziej zdrowi…

Klaudia Twarda

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.