Chanukowa lampa zapłonęła w Sejmie (ZDJĘCIA)

21-12-2011

SEJM.TV Dziś o godz. 16.00 z okazji żydowskiego święta świateł w hallu głównym Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia lampy chanukowej.

Chanuka to trwające 8 dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Upamiętnia powstanie Judy Machabeusza i nawiązuje do cudownego wydarzenie po poświęceniu świątyni, gdy niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni uroczystości ponownego wyświęcania Świątyni.

Centralnym obrzędem święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji.

Pierwszego dnia Święta zapala się pierwszą świecę chanukową, zaczynając od prawej strony świecznika. W ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce – aż do 8 dnia kiedy palą się już wszystkie lampy.

Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała obecnie formę radosnego świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty, w tym także pieniądze i słodycze (najczęściej czekoladki w kształcie monet).
NIEZALEZNA.PL


Chanuka to radosne święto, które symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością, zwycięstwo ducha nad materią, ale także zwycięstwo wolności nad opresją – powiedział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, witając przybyłych gości.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że są i zawsze będą tu mile widziani. – Chcemy razem z wami przeżywać Chanukę, to wspaniałe święto światła i pokoju – powiedział.

Rabin Shalom Dov Ber Stambler z Chabad Lubawicz w swoim przemówieniu zaznaczył, że jest szczęśliwy, iż uroczystość chanukowa stała się czymś normalnym, nie jakimś punktem zwrotnym, a naród Polski w pełni popiera Żydów w Polsce.

Na koniec spotkania Rabin Stambler wraz z wicemarszałkiem Grabarczykiem zapalili świece na Menorze, życząc wszystkim zgromadzonym wesołej Chanuki.

Foto: Krzysztof Białoskórski

SEJM.GOV.PL

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.