Chcą wspólnie sięgać po fundusze unijne

25-03-2011

GMINA ZAGÓRZ. Zagórskie władze intensywnie przygotowują się do pozyskiwania funduszy unijnych przeznaczonych na współpracę transgraniczną z Ukrainą.

Podstawowym warunkiem do korzystania z tego rodzaju programów jest posiadanie umów partnerskich z zagranicznymi samorządami. Niestety Urząd Miasta i Gminy Zagórz póki co nie dysponuje ani jednym dokumentem tego typu. Obecny burmistrz Zagórza - Ernest Nowak ma bardzo mało czasu aby nadrobić te zaległości gdyż pierwsze nabory do projektów transgranicznych spodziewane są już w najbliższych miesiącach.

Spotkanie zagórskiego samorządu z delegacją ukraińską w Zagórzu.

Właśnie dlatego w ubiegłym tygodniu (16 bm.) na zaproszenie zagórskiego włodarza w Urzędzie Gminy Zagórz gościła ukraińska delegacja przedstawicieli władz Starego Sambora i Euroregionu Karpaty. Stronę ukraińską reprezentowali: Wołydymyr Horbowy Przewodniczący Rejonowej Rady Starego Sambora i Prezes Zrzeszenia Samorządów Euroregion Karpacki Ukraina, Halyna Lytvyn – Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Samorządów „Euroregion Karpaty – Ukraina oraz Wołodymyr Cehenko – przedstawiciel administracji prezydenckiej na terenie rejonu starosamborskiego.

W trakcie tego spotkania i czwartkowej (24 bm.) rewizyty zagórskiej delegacji w Starym Samborze poczyniono wstępne ustalenia, co do tematyki i obsady partnerskich projektów. Jak się okazuje Gmina Zagórz  będzie aplikować o środki finansowe w kwocie 1,5 mln Euro (netto) na likwidację „białych plam” na mapie sieci kanalizacyjnej miasta Zagórz oraz budowę kanalizacji w miejscowości Poraż właśnie we współpracy z samorządem Starego Sambora.

Burmistrz Zagórza Ernest Nowak (po lewej) wręcza materiały promocyjne na temat Gminy Zagórz Wołodymyrowi Horbowemu –  Przewodniczący Rejonowej Rady Starego Sambora.

Drugi projekt dotyczący poprawy stanu gminnej infrastruktury drogowej zagórzanie  opracują najprawdopodobniej razem z partnerami z Chyrowa. W trakcie polsko – ukraińskich konsultacji nie zapomniano o działaniach na rzecz dziedzictwa kulturowego. Wniosek o unijne wsparcie w tym zakresie Gmina Zagórz będzie przygotowywać z jednostką administracji prezydenckiej w Starym Samborze. Nabory do funduszy unijnych na współpracę transgraniczną ruszają na przełomie maja i czerwca bieżącego roku.

tekst: Jerzy Zuba
foto: arch. UG Zagórz

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.