Kwesta na zabytkowe nagrobki

19-09-2011

SANOK. „Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku” informuje, że w dniu 25 września 2011 roku w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku (Fara) odbędzie się  kwesta na rzecz ratowania kolejnych zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszym cmentarzu.

Do tej pory odrestaurowano nagrobek Mateusza Beksińskiego a obecnie trwają prace konserwatorskie przy dwóch obiektach jednocześnie – nagrobku Władysława Niedźwieckiego i nagrobku Maryana Truszkowskiego.

Nagrobek Władysława Niedżwieckiego

Nagrobek Maryana Truszkowskiego

Na ratunek czekają kolejne zabytkowe mogiły jak choćby Amalii Celestyny Świtalskiej czy Józefy z Heinrichów Drozdowej a także wiele innych. Zanim jednak rozpoczną się przy nich prace konserwatorskie Stowarzyszenie stara się  dbać o to, by wyglądały one estetycznie a ich otoczenie było uporządkowane.

Urządzenie laserowe użyte do konserwacji w/w nagrobków

Pomagają  w tym wolontariusze – mieszkańcy  internatu ZS Nr4 w Sanoku, którzy pod opieką wychowawcy pracują przy nagrobkach czyszcząc je, plewiąc wokół nich i wyrzucając śmiecie.
Prezes Stowarzyszenia Ewa Filip mówi: Jerzy Waldorff powiedział kiedyś:
„Narody budując swoją przyszłość, muszą opierać się o groby swoich przodków”.
- Mając na uwadze wielką mądrość zawartą w tym zdaniu jeszcze raz zapraszamy do udziału w kweście  wierząc, że Sanoczanie nas – jak  zwykle – nie zawiodą. Sanok jest miastem piękniejącym z roku na rok. Cieszy mnie to jako sanoczankę. Ale musimy pamiętać, że ludzie spoczywający pod zabytkowymi nagrobkami na naszym cmentarzu  kiedyś, w przeszłości także dołożyli swoją cegiełkę do  rozwoju Sanoka i jesteśmy im za to winni  wdzięczność i szacunek. Możemy go wyrazić dbając o ich groby i jestem przekonana że wielu ludzi myśli podobnie.

Młodzież z internatu ZSN4 przy pracach porządkowych przy zabytkowych nagrobkach Józefy z Heinrichów Drozdowej i Grzegorza Hanulaka

Ewa Filip

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.