REKLAMA
REKLAMA

Wizyta Izraelczyków w Sanoku

SANOK. Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk spotkał się z 65 młodymi Izraelczykami i ich opiekunami, którzy 15 września odwiedzili Sanok, na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego. Pobyt w Sanoku był częścią tygodniowej podróży młodzieży (z jerozolimskiej szkoły Tali Beit Hinuch) po Polsce, śladami przodków.

Było to drugie już spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży w Sanoku, w ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Projekt realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP, a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Jednym z komponentów programu są właśnie spotkania młodzieży polsko – izraelskiej, które odbywają się, dzięki podjętej w 2002 roku współpracy z Ministerstwem Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie, Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. Koordynatorkami projektu w II LO są nauczycielki Joanna Mogilany i Magdalena Dziuban. Celem spotkania było wzajemne poznanie, a także zbliżenie reprezentantów młodego pokolenia: dwóch narodowości, kultur i religii, które w przeszłości koegzystowały na ziemiach polskich.

Wizytę w Sanoku goście z Izraela rozpoczęli od spotkania z Burmistrzem Miasta Sanoka, na Sali Herbowej. Burmistrz opowiedział licealistom o mieście, jego atrakcjach, walorach.
Następnie młodzież udała się do II LO, gdzie nastąpiła część mniej oficjalna: powitanie przez dyrektora szkoły, multimedialne prezentacje szkół oraz część warsztatowa, w której uczniowie podzieleni na grupy, odpowiadali na pytanie „Co nas różni, w czym jesteśmy do siebie podobni?”.

Miały miejsce również krótkie zajęcia taneczne, podczas których uczono się wzajemnie tańców, co przerodziło się spontanicznie w dyskotekę. Później nastąpiło zwiedzanie miasta, pod przewodnictwem uczniów II LO, którzy opowiedzieli gościom o historii Sanoka i najciekawszych miejscach, szczególnie związanych z dziejami sanockich Żydów. Ostatnim punktem spotkania była wizyta na sanockim cmentarzu żydowski. Tutaj młodzież utworzyła krąg, nastąpiła chwila zadumy, zapalono znicze i wspólnie odmówiono modlitwę.

Agnieszka Frączek


19-09-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)