REKLAMA
REKLAMA

Wizyta Izraelczyków w Sanoku

SANOK. Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk spotkał się z 65 młodymi Izraelczykami i ich opiekunami, którzy 15 września odwiedzili Sanok, na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego. Pobyt w Sanoku był częścią tygodniowej podróży młodzieży (z jerozolimskiej szkoły Tali Beit Hinuch) po Polsce, śladami przodków.

Było to drugie już spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży w Sanoku, w ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Projekt realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP, a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Jednym z komponentów programu są właśnie spotkania młodzieży polsko – izraelskiej, które odbywają się, dzięki podjętej w 2002 roku współpracy z Ministerstwem Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie, Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. Koordynatorkami projektu w II LO są nauczycielki Joanna Mogilany i Magdalena Dziuban. Celem spotkania było wzajemne poznanie, a także zbliżenie reprezentantów młodego pokolenia: dwóch narodowości, kultur i religii, które w przeszłości koegzystowały na ziemiach polskich.

Wizytę w Sanoku goście z Izraela rozpoczęli od spotkania z Burmistrzem Miasta Sanoka, na Sali Herbowej. Burmistrz opowiedział licealistom o mieście, jego atrakcjach, walorach.
Następnie młodzież udała się do II LO, gdzie nastąpiła część mniej oficjalna: powitanie przez dyrektora szkoły, multimedialne prezentacje szkół oraz część warsztatowa, w której uczniowie podzieleni na grupy, odpowiadali na pytanie „Co nas różni, w czym jesteśmy do siebie podobni?”.

Miały miejsce również krótkie zajęcia taneczne, podczas których uczono się wzajemnie tańców, co przerodziło się spontanicznie w dyskotekę. Później nastąpiło zwiedzanie miasta, pod przewodnictwem uczniów II LO, którzy opowiedzieli gościom o historii Sanoka i najciekawszych miejscach, szczególnie związanych z dziejami sanockich Żydów. Ostatnim punktem spotkania była wizyta na sanockim cmentarzu żydowski. Tutaj młodzież utworzyła krąg, nastąpiła chwila zadumy, zapalono znicze i wspólnie odmówiono modlitwę.

Agnieszka Frączek


19-09-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)