DZISIAJ: Malarstwo Daniela Krysta w BWA!

09-06-2011
SANOK. 9 czerwca o godzinie 18.00 w Galerii Sanockiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Daniela Krysta.

Malarstwo jest dla mnie czymś więcej niż tylko zapełnieniem płaszczyzny kolorem i próbą zinterpretowania otaczającej rzeczywistości, dlatego z pełną świadomością i odpowiedzialnością odrzucam schematy prowadzące do sztuki komentującej aktualne wydarzenia.
Swoją uwagę koncentruję przede wszystkim na tym, aby w obrazie móc uchwycić i zawrzeć jakąś prawdę o rzeczywistości, o przeżytej naturze, starając się zarazem oddać ducha tejże rzeczywistości.
W moim zamierzeniu wszystko co powierzchowne i imitujące ma skłonić odbiorcę do głębszej refleksji nad granicą dzielącą to co prawdziwe od tego co nierealne. Mam nadzieję, że poprzez swą banalność i potoczność, obraz może stać się w pewnych okolicznościach niezauważalny.
Może odwrócić naszą uwagę od tego co właśnie widzimy, tym samym pozwalając wprowadzić nas w stan skupienia i wyciszenia.
Chciałbym aby obraz w powszechnym oglądzie stawał się powoli „przezroczysty”, niczym szyba w oknie, która nie przeszkadza nam spoglądać na prawdziwy świat. Obraz malarski istnieje tylko dzięki aktom ludzkiego umysłu. Zarówno autor jak i odbiorca tworzą obraz, który ożywa, wyłania się i istnieje właśnie dzięki aktom umysłu.
Każdy człowiek, bez względu na wykształcenie, doświadczenie czy wykonywany zawód, dysponuje własną wrażliwością i umiejętnościami pozwalającymi przeżywać, interpretować, nadawać sens i znaczenie obrazom, z którymi wchodzi w interakcje.
Mam nadzieję, że odbiorca zobaczy i przeżyje, to co jest dla niego wyjątkowe, jemu tylko znane i co wynika z jego indywidualnych doświadczeń.
Daniel Krysta

„(…). Obrazy artysty pokazują możliwości połączenia różnych tradycji (malarstwa materii i hiperrealizmu) ze współcześnie aktualną tematyką; stąd owe, realistycznie potraktowane, włączenia w tło; synteza abstrakcji i przedstawialności, świat techniki „zhumanizowany”, sprowadzony do poziomu reakcji sensualistycznych- dotykalny, uwrażliwiony…
Fascynacja „naturą” techniki u Krysty przenosi się na fascynację materią obrazu, na grę jego(obrazu) regułami – co skutkuje pogłębioną iluzją, wabieniem wzroku realistycznie oddanymi szczegółami, które w istocie wynikają ze struktury obrazu i tylko ową obrazowość uzasadniają.
Krysta robi to perfekcyjnie – jak z maszyny –  i to spory walor tej młodej propozycji, zadziwiającej jej techniczną sprawnością i takąż tematyką.”

„Malarstwo z Techniką” – Andrzej Saj

Daniel Krysta urodził się  w 1976 roku w Cieszynie. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 1999 – 2004. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach malarstwa; jest autorem kilku wystaw indywidualnych. Laureat wielu nagród i wyróżnień:
2010- Nominacja do Grand Prix – 23 Festiwal Polskiego malarstwa Współczesnego – Szczecin
2008- Wyróżnienie-Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch 2008 – Warszawa
2007- Grand Prix – IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – Trójmiasto 2007
2007- Grand Prix – I Międzynarodowe Biennale Obrazu – Łódź 2007
2006- Grand Prix – 4 Międzynarodowe Biennale Miniatury – Częstochowa
2005- II Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – Promocje 2004 – Legnica
2005- Wyróżnienie – 37 Biennale Malarstwa BIELSKA JESIEŃ
2005- Wyróżnienie honorowe – V Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów
2004- Nominacja do „Grand Prix 2004″ w Konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych.
2004- Stypendium Banku Millennium „Prestige”
2004- Nagroda w konkursie malarskim Samsung Art Master

wystawa trwa do 01.07.2011r

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.