Mieszkaniec Brzozowa padł ofiarą oszustwa internetowego

15-11-2011

BRZOZÓW. Blisko 5 tys. euro stracił mieszkaniec Brzozowa. Mężczyzna padł ofiarą oszustwa internetowego. Przestrzegamy przed tym zagrożeniem i apelujemy o zachowanie ostrożności podczas internetowych zakupów. Kupujmy tylko u sprawdzonych i pewnych sprzedawców.

 

W niedzielę do brzozowskiej komendy zgłosił się mężczyzna. 34-letni mieszkaniec Brzozowa oświadczył, że padł ofiarą oszustwa internetowego. W wyniku tej transakcji stracił blisko 5 tys. euro. Do oszustwa doszło 8 listopada br. Mężczyzna przeglądając serwis internetowy z zamiarem kupna samochodu Volkswagen Touareg zainteresował jednym z ogłoszeń oferujących zakup tego pojazdu.

Była to zagraniczna oferta, samochód był zarejestrowany w Holandii.  W celu uzgodnienia warunków transakcji poszkodowany nawiązał kontakt mailowy ze sprzedającym. Chciał on zakupić ten samochód – poprosił tylko aby jego znajomy mieszkający w Holandii mógł obejrzeć ten pojazd przed jego zakupem.

Wtedy sprzedający oświadczył, że nie mieszka już w Holandii bo przeprowadził się do Szkocji. Dodał, że samochód ma ze sobą ale cały czas jest zarejestrowany w Holandii. Do zakupu miało dojść po podpisaniu kontraktu przez trzy strony tj. sprzedającego, firmy przewozowej oraz kupującego po dokonaniu wpłaty depozytu w ustalonej kwocie 30% wartości pojazdu.

Po uzgodnieniu szczegółów pokrzywdzony dokonał wpłaty 4830 Euro na konto sprzedającego. Po kilku dniach od zrealizowania przelewu mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. 34-letni mieszkaniec Brzozowa nie może nawiązać kontaktu zarówno telefonicznego ze sprzedającym jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej z firmą przewozową. Sprzedający nie odpowiada na maile. Ponadto pojazd Volkswagen Touareg nadal jest oferowany na holenderskiej stronie internetowej pomimo, że został zakupiony przez pokrzywdzonego.

Przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas internetowych zakupów. Kupujmy tylko u sprawdzonych i pewnych sprzedawców. Jeżeli sprzedawca wzbrania się przed tym by pokazać nam rzecz którą zamierzamy kupić powinno to wzbudzić naszą czujność. Jeżeli sprzedawca żąda od nas wpłaty depozytu na konto przed dokonaniem zakupu to również powinien być to dla nas sygnał, że możemy się stać ofiarą oszustwa.W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.

KPP Brzozów

Foto: Archiwum KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.