Pierwsze kroki w pracy zawodowej. Staże zagraniczne w Parlamencie Europejskim

23-07-2011

Okres wakacyjny to czas odpoczynku, relaksu i beztroski. Wielu studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu decyduje się jednak wykorzystać wolne od zajęć na uczelni chwile na rozwijanie swych umiejętności w zawodach, które będą wykonywać w niedalekiej przyszłości. Ambitni, otwarci na wyzwania, kreatywni i pełni inicjatywy mogą w pełni poświęcić się nowym zadaniom.

Więcej na stronie: www.wsksim.edu.pl

WSKSiM dokłada wszelkich starań, by również w miesiącach wakacyjnych zapewnić swoim studentom możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Kierujemy naszych słuchaczy do instytucji pożytku publicznego, biur senatorskich i poselskich, do urzędów miast i gmin, starostw powiatowych. Współpracujemy z wieloma placówkami kultury, ośrodkami telewizyjnymi, radiowymi i redakcjami prasowymi. Podczas oferowanych przez toruńską uczelnię staży i praktyk zawodowych studenci mają okazję współpracować z najlepszymi specjalistami w danej branży oraz zdobyć wiedzę specjalistyczną na najwyższym poziomie.

TV Trwam
Telewizja Trwam, prócz szerokiego wachlarza praktyk dziennikarskich, operatorskich i montażowych, oferuje słuchaczom WSKSiM udział w kursie specjalistycznym prowadzonym przez dziennikarzy i pracowników Telewizji Polskiej. Nasi studenci zdobywają doświadczenie zawodowe pod okiem takich specjalistów, jak: Anna Pietraszek – reżyser, dokumentalista, operator, fotograf, dziennikarz, były pełnomocnik Zarządu TVP; Andrzej Żydaczewski – jeden z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych operatorów telewizyjnych, autor zdjęć do wielu telewizyjnych filmów dokumentalnych, pokazywanych na festiwalach krajowych i zagranicznych; Mirosław Jabłoński – wybitny polski montażysta filmowy.

Jak każdego roku chętnych na praktyki telewizyjne jest więcej niż oferowanych miejsc. W pierwszej kolejności szansę na wakacyjne szkolenie otrzymają ci studenci, którzy w czasie roku akademickiego zdobyli podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania telewizji w kole telewizyjnym działającym w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Warto podkreślić, iż skupia ono w swym gronie nie tylko przyszłych dziennikarzy. Dla wielu studentów informatyki, politologii czy kulturoznawstwa popołudniowe zajęcia w ramach koła telewizyjnego to sposób na ciekawe spędzenie czasu wolnego i na zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

Radio Maryja
Również praktyki wakacyjne w Radiu Maryja od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród braci studenckiej. W redakcji informacyjnej słuchacze WSKSiM uczestniczą w tworzeniu wszystkich serwisów informacyjnych Radia i zajmują się researchem, czyli zbieraniem informacji z życia społecznego, politycznego oraz z życia Kościoła katolickiego. Dzięki dostępowi do największych światowych serwisów mogą w praktyce wykorzystać umiejętność posługiwania się językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. Jak ważna jest znajomość języków obcych w pracy dziennikarza, przyszli adepci tego zawodu przekonują się przy obsłudze medialnej wielu wydarzeń związanych z podróżami apostolskimi Ojca Świętego Benedykta XVI oraz innych znaczących osobistości, jak również współpracując z dziennikarzami z całego świata. Mają również okazję prowadzić audycje radiowe przy mikrofonie oraz pracować za konsoletą.
W redakcji informatycznej Radia Maryja studenci kierunku informatyka zajmują się obsługą techniczną strony internetowej Radia, dokonując jej modyfikacji i rozbudowy oraz aktualizując treści na stronie internetowej.

Studenckie Internetowe Muzyczne SIM Radio
Studenckie Internetowe Muzyczne SIM Radio to rozgłośnia tworzona przez studentów dla wszystkich internautów. Słuchacze WSKSiM pełnią tu nie tylko funkcje dziennikarzy i reporterów, lecz również dyrektorów programowych, wydawców, specjalistów od spraw kadr, producentów reklam i dźwięku oraz serwisantów. W przerwie wakacyjnej SIM Radio nie zawiesza swojej działalności. W ramach studenckich praktyk zawodowych przyszli dziennikarze z wielkim zaangażowaniem dalej rozwijają swoją pasję i prowadzą autorskie audycje radiowe o charakterze muzycznym, kulturalnym, religijnym i sportowym.

Z jakim efektem? – sprawdźcie sami: www.simradio.pl .

W sercu polityki
Praktyki wakacyjne studentów WSKSiM to również liczne wyjazdy do ważnych ośrodków życia politycznego na terenie całego kraju. Najlepsi wyjeżdżają do Sejmu RP i do centrali Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Praca w miesiącach letnich niczym nie różni się tam od pracy całorocznej. Studenci dziennikarstwa, informatyki i politologii pomagają w bieżącej obsłudze parlamentarzystów, w przygotowaniach do posiedzeń Sejmu i Senatu RP oraz w organizowaniu konferencji prasowych. Tworzą również bazy danych na potrzeby konsultacji społecznych oraz wykonują prace administracyjno-biurowe.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni
WSKSiM od wielu już lat współpracuje z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni, gdzie każdego lata studenci kulturoznawstwa zdobywają cenne umiejętności przy organizacji licznych konkursów i koncertów międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, Szafarska Scena Młodych, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski Muzyki Fortepianowej i Kameralnej czy Szkoła Mistrzów Fortepianu.
Również w czasie tegorocznych wakacji wielu studentów naszej uczelni zgłosiło się na te atrakcyjne praktyki, podczas których nie tylko wezmą udział w ciekawych przedsięwzięciach kulturalnych, lecz również będą mogli wykorzystać swoje umiejętności językowe przy obsłudze gości zagranicznych, licznie uczestniczących w imprezach w Szafarni.

Staże zagraniczne w Parlamencie Europejskim
Nagrodą dla najpilniejszych słuchaczy WSKSiM są staże zagraniczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz w Bibliotece Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii. By zakwalifikować się na taki wyjazd, należy spełnić szereg określonych wymogów, m.in. uzyskać bardzo wysoką średnią ocen na zakończenie roku akademickiego i legitymować się dobrą znajomością języków obcych. O tym, że wysiłek włożony w naukę procentuje, przekonało się już wielu studentów.

To niezwykłe doświadczeniespędzać czas w miejscu, w którym na co dzień spotyka się szereg osobistości ze świata polityki i mediów. Do Parlamentu Europejskiego wyjechałam na zaproszenie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Przez cały miesiąc przyglądałam się pracy europarlamentarzystów i zdobywałam cenne doświadczenie zawodowe. Miałam okazję reprezentować ugrupowanie ECR, uczestnicząc w pracach Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji ds. Rozwoju Regionalnego i Handlu Międzynarodowego. Mimo licznych obowiązków znalazłam też czas na zwiedzanie pięknej Brukseli. Miejsca, które na długo pozostaną w mej pamięci, to zdecydowanie budynek Parlamentu Europejskiego oraz Grand Place – czyli serce Brukseli – wspomina Katarzyna Frączek, studentka I roku politologii studiów uzupełniających magisterskich w WSKSiM.

Również pobyt w malowniczej Szwajcarii, w Muzeum Polskim w Rapperswilu, pozostanie na długo w pamięci studentek naszej uczelni – Aleksandry Ludwig i Marty Buszman.

„Za nami kolejny dzień pracy przy boku fachowców z dziedziny archiwistyki, którzy wiedzą i bogatym doświadczeniem zawodowym chętnie dzielą się z nami” – piszą Aleksandra Ludwig i Marta Buszman. ”

Obecnie zajmujemy się spisywaniem spuścizny po Jerzym Stempowskim. Poznajemy sposoby katalogowania dokumentów i różnego rodzaju zapisków związanych z życiem polskiego literata. Cieszymy się, że nasza uczelnia umożliwia nam poszerzanie wiedzy i zdobywanie praktycznych umiejętności na ciekawych praktykach zagranicznych”.

Umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu, odporność na stres, samodzielność, dobra organizacja pracy to cechy charakteryzujące słuchaczy WSKSiM nabyte podczas praktyk i staży studenckich. Wszystkie doświadczenia zawodowe zdobyte w czasie tegorocznych wakacji wpłyną pozytywnie na CV przyszłych absolwentów WSKSiM i z całą pewnością pomogą w przyszłości w poszukiwaniu pracy.

Edyta Klajbor-Słupek,
pełnomocnik ds. praktyk WSKSiM

Więcej na stronie: www.wsksim.edu.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.