Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sanoku przypomina o odpowiednim doborze tornistrów i plecaków!

23-08-2011

SANOK. Tornistry szkolne – zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego i planowaniem przez rodziców zakupu wyposażenia i przyborów szkolnych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku zaleca prawidłowy dobór zakupywanych tornistrów i plecaków.

 

Od wielu lat problem dotyczący nadmiernie przeciążonych tornistrów szkolnych pozostaje nierozwiązany. Przeciążony plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest skrzywienie boczne kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy.

Skutki wad postawy, które dziecko nabyło w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku i skutkują na całe dorosłe życie. Począwszy od klasy I należy uczyć dzieci racjonalnego pakowania tornistrów, usuwania z nich rzeczy niepotrzebnych, utrzymania w nich w porządku.

Przy zakupie tornistrów oraz przyborów szkolnych należy brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również ich masę. Waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia ( ciężar pustego tornistra powinien wahać się od 0,5 – 2 kg) Aby plecaki dzieci były lżejsze należy:

– przed zakupem tornistra/plecaka skontrolować szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane

– tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany

– kupujmy zeszyty w cienkich okładkach

– w miarę możliwości zamieniajmy grube zeszyty na cieńsze

– na bieżąco sprawdzajmy zawartość piórnika

-systematycznie kontrolujmy co dziecko pakuje do tornistra/plecaka, czy nie ma w nim niepotrzebnych przedmiotów i materiałów

– proponujmy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach Szanowni Rodzice ! Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci prosimy o niezwykle poważne potraktowanie problemu.

 

Szanowni Rodzice !

Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci prosimy o niezwykle poważne potraktowanie problemu.

 

Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sanoku

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.