Sanoccy akordeoniści pięknie rozpoczęli sezon artystyczny

30-09-2011

W niedzielę 25.09 w Castelfidardo (Włochy) zakończył się Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy (jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie). Castelfidardo to m. in. miasto kilkunastu fabryk, produkujących najlepsze na świecie akordeony.


Uczestniczyło w nim dwóch uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku, uczących się pod kierunkiem Andrzeja Smolika. Rafał Pałacki (kl. III), biorący udział w kategorii do lat 15 został wyróżniony 7 lokatą wśród 23 uczestników z całego świata, zaś Seweryn Gajda (klasa V), uzyskał również bardzo dobre 11 miejsce wśród 20 uczestników kat. do lat 18, w której był jednym z najmłodszych uczestników.

W hotelu w kurorcie nadmorskim Numana, gdzie nocowali, dali na zakończenie pobytu piękny koncert plenerowy (pod palmami) w duecie na zaproszenie gospodarzy, przyjęty z aplauzem przez publiczność z tego i sąsiednich hoteli. W drodze powrotnej chłopcy mieli możliwość zwiedzenia pięknej Wenecji.

Warto nadmienić, że wyjazd na konkurs był możliwy przede wszystkim dzięki wsparciu firmy „Herb” i jej prezesa – Bolesława Szybista, za co dyrekcja szkoły składa ogromne podziękowania.
Równocześnie Bartosz Głowacki, wychowanek sanockiej szkoły muzycznej, aktualnie student Royal Academia of Music w Londynie i Akademii Muzycznej w Łodzi ( podejmuje bardzo ambitne wyzwanie studiowania w Londynie i indywidualnego toku studiów w Polsce, co jest ewenementem) – koncertował w Tokio w Japonii.

Corocznie w najstarszej w Japonii, zabytkowej świątyni buddyjskiej w Tokio odbywa się specjalny koncert, promujący młodego obiecującego muzyka. Tym razem zaproszenie do wykonania recitalu dostał muzyk z Polski i zaszczyt ten spotkał właśnie Bartosza. 25.09 wykonał koncert gorąco przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność (ok. 300 osób). Repertuar obejmował zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i własne opracowania melodii popularnych z różnych stron świata i kilku przebojów muzyki japońskiej specjalnie przygotowanych na tą okazję. Zgromadzeniu słuchacze byli zdumieni nieznanymi im możliwościami wykonawczo – wyrazowymi akordeonu.

Poza koncertami Bartosz miał okazję poznać również zabytki kultury japońskiej, zwiedzić Tokio i okolice.

PSM I i II st. w Sanoku

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.