Sanok stolicą polskiego zimowego sportu motorowego

22-11-2011

SANOK. Wojciech Blecharczyk, burmistrz miasta Sanoka, jak sam przyznaje, sześć lat temu nie spodziewał się, że wyścigi motocyklowe na lodzie wpiszą się na stałe w harmonogram imprez sportowych Sanoka. Dziś jest dumny z ogólnopolskiej promocji imprezy oraz czuje wielką satysfakcję, kiedy ponad milionowa widownia ogląda zmagania najlepszych zawodników w lodowej odmianie speedwaya na torze Błonie.

 

W ostatni weekend stycznia Wojciech Blecharczyk po raz szósty otworzy weekend z wyścigami motocyklowymi na lodzie w Sanoku. O oczekiwaniach związanych z sanockimi zawodami, a także promocji miasta z Wojciechem Blecharczykiem rozmawia Agnieszka Frączek, rzecznik Urzędu Miasta w Sanoku.

- W Sanoku najlepsi specjaliści na świecie w wyścigach motocyklowych na lodzie pojawią się już po raz szósty z rzędu. Patrząc z perspektywy czasu, nie może Pan chyba żałować decyzji o zaufaniu promotorom tej dyscypliny sportu w Polsce?

– Zdecydowanie nowy produkt turystyczny oraz promocyjny, zarówno Sanoka, jak i całego Podkarpacia, jakim jest Ice Speedway, to świetny pomysł, który z perspektywy kilku lat przynosi coraz większe korzyści. Sanok stał się faktyczną stolicą polskiego zimowego sportu motorowego, a oglądalność telewizyjna w kraju i na świecie, sięgająca kilkunastu milionów, to doskonała promocja nie tylko Sanoka, Podkarpacia, ale i całego kraju.

FOTO: TOMASZ SOWA

- Kiedy wydawał Pan po raz pierwszy zgodę na organizację zawodów, czy spodziewał się Pan, że będzie to współpraca na lata?

– Kiedy po raz pierwszy podjęliśmy decyzję o organizacji wyścigów, uważaliśmy tę imprezę bardziej za sondażową, na zasadzie: „może się przyjmie”. Sport ten, ze względu na swoją olbrzymią widowiskowość, zyskał wielu fanów. Każda z następnych imprez była ciekawsza, lepiej zorganizowana i przyciągała coraz większą rzeszę miłośników sportu.

- Przed styczniowym weekendem z lodową odmianą speedwaya stadion Błonie przeszedł kolejny etap modernizacji. Czy ten obiekt może być już teraz uważany za chlubę Sanoka?

– Sanockie Centrum Sportowe przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji to jedna z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych Arena Sanok, zmodernizowany tor lodowy, istniejące baseny: kryty i otwarty (w najbliższych latach będą zastąpione nowoczesnym Aquaparkiem),  a obok kameralny stadion piłkarski – bliźniaczy projekt stadionu, funkcjonującego już w naszym partnerskim mieście Östersund – stolicy sportów zimowych w Szwecji. Jeśli uda nam się w najbliższych latach zrealizować wszystkie planowane inwestycje, powstanie jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowo-rekreacyjnych w tej części Europy – i o to zabiegamy.

- Styczeń jest okresem, kiedy w naszym kraju organizuje się stosunkowo najmniej imprez sportowych. Sanok jest w tym przypadku pozytywnym wyjątkiem. Zimowa sportowa stolica Polski to chyba odpowiednia nazwa dla miasta w okresie zimowym?

– Sanok to nie tylko prężnie rozwijające się miasto przemysłowe, turystyczne, akademickie, to nie tylko brama w popularne Bieszczady, ale także coraz aktywniejszy ośrodek sportów zimowych: hokeja na lodzie, łyżwiarstwa szybkiego, short track’u i właśnie Ice Speedway’a. Jak dodamy to wszystko razem, to Sanok jawi nam się, jako bardzo atrakcyjne miasto w kraju i Unii Europejskiej.

 

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.