Uroczystości patriotyczne w Jasielu

15-06-2011

POWIAT KROŚNIEŃSKI. W piątek 10 czerwca w nieistniejącej wsi Jasiel na terenie rezerwatu „Źródliska Jasiołki” odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające żołnierzy WOP poległych w walkach i pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w roku 1946.


Ponad 65 lat temu na terenie Jasiela miała miejsce tragiczna w skutkach potyczka żołnierzy i milicjantów polskich z oddziałami UPA, w wyniku której śmierć poniosło 72 Polaków.

Przed obeliskiem upamiętniającym te wydarzenia odbyły się uroczystości, w trakcie których przypomniano tragedię sprzed lat i oddano honory poległym. Imprezę rozpoczął jej współorganizator, Bogusław Famielec, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów.

W trakcie uroczystości odznaczono osoby zasłużone dla upamiętniania miejsc walki i męczeństwa oraz dla współpracy ze środowiskami kombatanckimi. Wśród uhonorowanych Krzyżem Wojska Polskiego znaleźli się: Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie i Maria Szkutnik, zastępca nadleśniczego.

Odznaczeniami różnych szczebli uhonorowano również leśników z Nadleśnictwa Rymanów: Pawła Grodzińskiego, Małgorzatę Korytko, Krzysztofa KoterbickiegoPawła Panasia, Macieja Szpiecha i Lucynę Woźniak.

Z kolei dyrektor Edward Balwierczak wręczył listy gratulacyjne i okolicznościowe upominki komendantom jednostek OSP, które wykazały się poświęceniem przy gaszeniu niedawnego pożaru w rezerwacie „Źródliska Jasiołki”.

Następnie delegacje uczestników złożyły wieńce i kwiaty. Oddano też hołd kurierom beskidzkim, których pomnik znajduje się na obszarze tegoż rezerwatu. Uroczystości uświetnił występ uczniów ze szkoły w Jaśliskach. Spotkanie zakończono poczęstunkiem dla uczestników na polu namiotowym w Jasielu.

Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w KrośnieDodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.