W trosce o bezpieczny wypoczynek

20-06-2011

PODKARPACIE. Podkarpacie coraz skuteczniej przyciąga spragnionych wypoczynku, jego południowa część jest od lat bazą letniego oddechu dzieci i młodzieży. Lipiec i sierpień są miesiącami, kiedy nasz region bywa zatłoczony. Policja zadba, by był to czas bezpiecznej i radosnej kanikuły.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, która koordynuje zabezpieczenie  wakacji, współpracuje z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, z Państwową Strażą Pożarną, ze Strażą Graniczną, Państwową Strażą Rybacką, Inspekcją Transportu Drogowego, wreszcie z władzami samorządowymi.

Trwa w tej chwili przegląd oznakowania kąpielisk, policjanci sprawdzają, czy w miejscach niebezpiecznych są widoczne znaki i tablice zakazujące kąpieli bądź ostrzegające przed niebezpieczeństwem.

Więcej policjantów
Od pierwszego do ostatniego dnia wakacji działał będzie Sezonowy Posterunek Policji w Solinie. Utworzy go ośmiu policjantów z Oddziału Prewencji Policji. Będą patrolować okolice Zalewu Solińskiego, miejsca tradycyjnie tłumnie obleganego przez turystów.

Dodatkowych policjantów zyskają w lipcu i sierpniu komendy w Tarnobrzegu (8), Ustrzykach Dolnych (2), Stalowej Woli (2), Jarosławiu (2), Przeworsku (2), Ropczycach (4) i Kolbuszowej (4). Będą pełnić służby w okolicach kąpielisk, zabezpieczać ulubione przez turystów miejsca.

W teren wyruszą też wspólne patrole, policjantom towarzyszyć będą np. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei (pojawiać się będą w okolicach dworców kolejowych i autobusowych), inspektorzy transportu drogowego (kontrole autokarów).

Zorganizowany wypoczynek pod lupą
Policjanci już sprawdzili, gdzie i przez kogo organizowane będą obozy, kolonie, półkolonie. Otoczą je dyskretną opieką, wszystko po to, by uchronić wypoczywających przed zagrożeniami takimi np. jak narkotyki. W każdym z ośrodków zorganizujemy spotkania profilaktyczne, będziemy radzić, jak uważać, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Wnikliwie i systematycznie kontrolowane będą sklepy i lokale, w których można kupić alkohol. Chcemy sprawić, by nieletni nie mieli sposobności zaopatrzenia się w napoje wyskokowe.

Bezpiecznie na drogach
Kolejnym wyzwaniem dla podkarpackiej Policji jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach. Lipiec, a zwłaszcza sierpień są od lat miesiącami, w których wzrasta liczba wypadków drogowych.

By temu przeciwdziałać, policjanci będą surowo egzekwować przepisy. Na taryfę ulgową raczej nie mogą liczyć kierowcy, którzy:
– prowadzą po alkoholu,
– jeżdżą za szybko,
– wymuszają pierwszeństwo przejazdu
– nieprawidłowo wyprzedzają.

Policjanci będą też zwracać uwagę na dzieci wożone w samochodach, czy korzystają z fotelików bądź podkładek, czy są przypięte pasami.

Częstych i dokładnych kontroli spodziewać się muszą kierowcy autokarów przewożących dzieci. Policjanci będą sprawdzać, czy te pojazdy są sprawne, odpowiednio wyposażone, czy kierowcy nie naruszają przepisów o transporcie drogowym i o czasie pracy.

KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.