XI Święto Chleba w Dźwiniaczu Dolnym

05-08-2011

BIESZCZADY. 7 sierpnia 2011 r. (niedziela) od godz. 13.00 – już po raz jedenasty –  Gospodarstwo Agroturystyczne „U Flika”, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w organizowanym przez siebie „Święcie Chleba – od ziarenka do bochenka – wypiek tradycyjnego chleba karpackiego” w Dźwiniaczu Dolnym.

Pierwszą edycję Święta w 2000 r. odwiedziło blisko 200 osób, dziś tę liczbę należy szacować na dziesięć razy większą. Z pierwotnie pojedynczego wypieku zrobiły się cztery wsady, a z jednego zespołu ludowego nawet 10, i to oprócz polskich także ze, Słowacji czy Ukrainy.

Poza wypiekiem, oprawą muzyczną i taneczną, można podczas festynu skosztować i innych smakołyków. Co ważne wcześniejsze edycje „Święta” gospodarz Roman Glapiak organizował sam, dzięki pasji i niespożytej energii, od 2006 roku przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Obecna już jedenasta edycja organizowana jest przez Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne – Bieszczady oraz Stowarzyszenie Pro Carpathia. Impreza może się odbyć dzięki realizowanemu wspólnie projektowi „Produkty tradycyjne szansa na rozwój”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

W najbliższą niedzielę impreza rozpoczyna się o godz. 13.30 i potrwa jak zwykle do późnych godzin wieczornych. Roman Glapiak zaprasza na nią wielbicieli dobrego chleba wypiekanego w piecu chlebowym na świeżym powietrzu, w tradycyjny sposób na liściu chrzanu i kapusty, podawanego z masłem, smalcem i ogórkiem.

W programie znajdą się występy słowackiego zespołu pieśni i tańca „Makovica” oraz zespołu muzycznego „Pajtacze”, kapel z Ukrainy „Tarasowa Nicz” oraz „Dniestrowskie Zorze” z Odessy. Polski akcent na imprezie zaprezentują zespoły „Młoda Harta”, „Berdo” oraz „Watra”, który nawiązuję do dawnej kultury bojkowskiej.

Częśc artystyczna na „Święcie Chleba” zostanie zakończone przez grupę tancerzy ognia, którzy nawiązują do tradycji ognia i jego znaczenia w kulturze dawnych mieszkańców Bieszczadów.

W trakcie imprezy zostaną zaprezentowane wyroby regionalne (rękodzielnicze, rzemieślnicze) bieszczadzkich artystów które będzie można kupić.

 

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.