„Zrób test na HIV” – kampania społeczna!

30-11-2011

SANOK/PODKARPACIE. Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Zrób test na HIV” realizowana w 2011 i 2012 roku jest kontynuacją dotychczasowych działań. Jest skierowana przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne.

Kampania ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS oraz promocję testowania w kierunku HIV – zwłaszcza w punktach konsultacyjno-diagnostycznych,  w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie.

W województwie podkarpackim można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS mieszczącym się w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej 1.

Sytuacja zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim w porównaniu z sytuacją w kraju.

W województwie podkarpackim  od wdrożenia badań w roku 1985 do 31 października 2011 r. odnotowano ogółem 226 zakażeń HIV potwierdzone serologicznie. Wśród zakażonych HIV stwierdzono: 161 mężczyzn, 53  kobiety, 5   dzieci do lat 15-tu, 7   osób bez podanych danych.

Ogółem na terenie województwa podkarpackiego zachorowało na AIDS 67 osób, z czego 27 zmarło.

W Polsce  od  wdrożenia  badań w 1985 roku do 31 lipca 2011 r. stwierdzono zakażenie HIV u 14 725 obywateli Polski, wśród których było co najmniej 5 849 zakażonych, w związku  z używaniem narkotyków.

Ogółem w Polsce odnotowano 2 623 zachorowań na AIDS; 1 103 chorych zmarło.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Sanoku
lek med. Stanisław Kwolek

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.