17 utonięć na Podkarpaciu: Policja apeluje o rozwagę!

PODKARPACIE. Kolejny wakacyjny weekend przed nami. Policjanci przypominają i apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Tego lata na Podkarpaciu utonęło już 17 osób.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscu, w którym kąpiel jest zabroniona!

Nie zapominajmy również o tym, aby:

-nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
-nie kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
-nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
-po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
-nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
-nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
-nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
-dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
-podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Przez całe wakacje Policja uczestniczy w działaniach „Bezpieczna Woda”, realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polską Organizacją Turystyczną i Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Można tam również pobrać specjalną broszurę informacyjną „Bezpieczna Woda”.

źródło: KWP

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."