Kochasz dzieci? NIE PAL ŚMIECI!

16-01-2012

Zgodnie z  ustawą o odpadach oraz kodeksem wykroczeń – zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu. Za palenie śmieci grozi kara grzywny w wysokości 5000 zł.


APELUJEMY !
DLA NASZEGO ZDROWIA, DLA ZDROWIA NASZYCH DZIECI NIE PALMY ŚMIECI  W NASZYCH DOMOWYCH KOTŁOWNIACH. DAJMY PRZYKŁAD NASZYM DZIECIOM – UCZMY JE SZANOWAĆ ŚRODOWISKO.

Palenie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Choroby płuc, astmy, alergie – nasze zdrowie i zdrowie naszych najbliższych to cena jaką musimy zapłacić za stosowanie praktyk spalania śmieci. Wbrew złudnemu przekonaniu, to nie wielkie zakłady są przyczyną zanieczyszczonego powietrza, ale domowe kotłownie.

Wiele odpadów, zamiast spalić, możemy wysegregować w domu i oddać zupełnie bezpłatnie w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów prowadzonym przez SPGK w Sanoku.

Podczas spalania  w domowych piecach odpadów  takich jak:  plastik, odpady gumowe, tworzywa sztuczne, odpady z płyt wiórowych, ścinki gumy, skóry czy tkanin uwalniane są do powietrza szkodliwe i rakotwórcze substancje m.in. metale ciężkie, dioksyny, furany, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Spalając odpady w piecach (także na ogniskach, oraz w beczkach ustawionych w pobliżu naszych domów) trujemy siebie i naszych sąsiadów, powietrze, glebę i wodę.

Badania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie w ramach prowadzonego monitoringu jakości powietrza w województwie podkarpackim wykazują, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego notuje się znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, a szczególnie wzrost stężenia dwutlenku siarki, zanieczyszczeń pyłowych oraz rakotwórczego benzoalfapirenu.

Wójt Gminy Sanok
Mariusz Szmyd

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.