Dzień Żubra w Lutowiskach

27-07-2012

GMINA LUTOWISKA. Zainaugurowany przed sześciu laty Dzień Żubra w Lutowiskach stał się ważną cykliczną imprezą co roku gromadzącą miłośników bieszczadzkiej przyrody. Tegoroczne święto organizowane przez Gminę Lutowiska wraz z nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany odbędzie się w sobotę 11 sierpnia.

 

Już o godz. 8.00 rozpoczną rywalizację uczestnicy zawodów strzeleckich, którzy rozegrają V Bieszczadzki Turniej Strzelecki i Myśliwski Poker Strzelecki oraz będą konkurować o tytuł Bieszczadzkiego Króla Kurkowego. Odbędą się też otwarte zawody sportowe z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku.

Tradycyjnie najbardziej widowiskowe będą zawody bieszczadzkich drwali rozgrywane w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy.

O godz., 11.00 przewidywana jest prelekcja prof. Wandy Olech na temat „Aktualna sytuacja populacji żubrów w Polsce”, po czym odbędzie się promocja książki „Powrót żubra w Karpaty” autorstwa Kajetana Perzanowskiego i Edwarda Marszałka, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Po południu występy m.in. Kapeli „Połoniny” z Lutowisk, zespołu „Dollars Brothers”, pokaz tradycyjnych tańców irlandzkich i szkockich w wykonaniu zespołu „Feirin” – oraz pokazy psów myśliwskich.

Na godzinę 15.00 zaplanowano część oficjalną, podczas której odbędzie się uroczyste  wręczenie statuetek „Bieszczadzkiego Żubra 2012″, tytułów Honorowego Obywatela Gminy Lutowiska oraz ogłoszenie wyników zawodów drwali i wyników zawodów strzeleckich.

Przewidziano też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk będą m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Wieczorem zabawa taneczna przy muzyce zespołu  regionalnego „Wilcze Echa”.

Zawody bieszczadzkich drwali

 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.