Podkarpacka młodzież z wizytą w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie Elżbiety Łukacijewskiej (ZDJĘCIA)

25-06-2012

BRUKSELA. 17 – 21 czerwca, na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej grupa młodzieży z Podkarpacia oraz współpracujących z nią osób uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Brukseli.


Wśród jej uczestników była głównie młodzież – finaliści organizowanych przeze Panią Poseł konkursów m.in. z Brzozowa, Dębicy, Jarosławia, Kolbuszowej, Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka i Strzyżowa.

Już pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali Brukselę i spotkali się z Panią Poseł podczas uroczystej kolacji. Dzień drugi przeznaczony był na zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. W Planetarium – Centrum dla Zwiedzających – uczestnicy wyjazdu mieli przyjemność z nowej perspektywy spojrzeć na Parlament Europejski, jako instytucję, która reprezentuje wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

W Centrum dostępne były dynamiczne i interaktywne ekrany multimedialne. Można było poznać historię integracji europejskiej i sprawdzić jak UE wpływa na nasze codzienne życie. Multimedialne ekrany pozwalały zwiedzającym zabrać ich na wycieczkę po Europie i posłuchać wypowiedzi Europejczyków nt. znaczenia UE w ich codziennym życiu. Możliwe to było również dzięki poręcznym przewodniczkom multimedialnym, które na każdym etapie zwiedzania wyświetlały informacje i krótkie filmy.

Uczestnicy wycieczki wzięli również udział w konferencji pt. „Z otwartymi dłońmi” i wystawie poświęconej niezwykłemu człowiekowi ks. Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Panią Poseł Elżbietę Łukacijewską oraz Fundację „Serce bez granic”. W trakcie spotkania młodzież miała również okazję spotkać prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, a także europosłów z Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Kolejnego dnia uczestnicy ponownie udali się na wycieczkę do Parlamentu i mieli możliwość zwiedzenia głównej sali plenarnej, w której odbywają się posiedzenia z udziałem wszystkich posłów do PE. Następnie grupa rozpoczęła zwiedzanie serca Europy – Brukseli. Uczestnicy poznali krótką historię miasta i najbardziej charakterystycznego dla niego obiekty m.in. Atomium czyli monumentalny model kryształu żelaza, powiększony ponad 160 miliardów razy i wysokości ponad 100 m.

Dodatkowo Pani Poseł zorganizowała uczestnikom wycieczkę do Brugii, miasta nazywanego „Flamandzką Wenecją”. Brugia to urokliwe ponad 100 tysięczne miasto, jedno z najstarszych ośrodków miejskich w Europie. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać główne zabytki miasta oraz podczas obiadu zasmakować regionalnych przysmaków.

Na Podkarpacie uczestnicy wycieczki dotarli późnym czwartkowym popołudniem, wszyscy z wypowiedzi jakie można było usłyszeć byli bardzo zadowoleni. Była to już kolejna wycieczka zorganizowana przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbietę Łukacijewską dla mieszkańców Podkarpacia. I na pewno nie ostatnia.

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.