tvBieszczady.pl : XI Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach

28-06-2012

LUTOWISKA. Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach to otwarta impreza, organizowana corocznie w pierwszy weekend lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego. To właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, prowadzące z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu.

Tak dogodne położenie sprawiło, że król August III nadał Lutowiskom w roku 1742 przywilej organizowania 10 targów rocznie. Ideą przedstawianego wydarzenia jest kontynuacja dawnych tradycji, popularyzacja i promocja wyjątkowego dla tego regionu dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie tutejszej oferty kulturalnej. Targi Końskie w Lutowiskach to impreza, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i odwiedzających w sezonie letnim Bieszczady gości.

Jest to jedna z niewielu okazji dla mieszkańców tego regionu, na obcowanie z rozmaitymi wydarzeniami kulturalnymi. Imprezę wyróżnia otwarty charakter oraz niezwykle bogaty repertuar prezentowanych atrakcji kulturalnych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie bieszczadzkim, które doskonale integruje społeczność, daje możliwość zaprezentowania sie lokalnym artystom i służy krzewieniu regionalnych tradycji.

Impreza jest silnie osadzona w tradycjach kulturowych regionu Bieszczadów. W wielu elementach odwołuje się do kultury Rusinów (Hucułów, Łemków i Bojków), którzy przez wiele wieków żyli na tym terenie.

 

Program XI Powojennych Targów Końskich Lutowiska 7 lipca 2012 r.

SOBOTA – 7 lipca 2012 r.
11:00 Parada koni główną ulicą Lutowisk
11:30 Oficjalne otwarcie Targów
11:45 Prezentacje ośrodków jeździeckich
13:00 Koncert Dziewczęcej Orkiestry Dętej z Wojewódzkiego Domu Kultury i Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie
14:00 Pokaz jazdy w stylu western: Ryszard „Prezes” Krzeszewski –  wykorzystanie stylu west w turystyce, Alex Jarmuła – wielokrotny Mistrz Polski w Reiningu
15:00 Występ Zespołu Ludowego „Trohaniec” z Lutowisk
15:30 Aukcja koni
16:00 Występ Kapeli „Młoda Harta” z Harty
17:00 Pokaz użytkowania koni: elementy ścieżki huculskiej, powożenie zaprzęgiem, hipoterapia, pony games, formy skoków przez przeszkody
18:30 Uroczyste zakończenie imprezy – parada koni
19:00 Zabawa taneczna przy regionalnej kapeli „Wilcze Echa”

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.