Problematyka znęcania się nad zwierzętami w konkursie oratorskim

19-06-2012

SANOK. Kara 6 miesięcy pozbawienia wolności, zakaz posiadania zwierząt przez okres 5 lat oraz nawiązka  w wysokości 1500 zł na cel związany z ochroną zwierząt grozi Stanisławowi W. za przetrzymywanie psa w niewłaściwych warunkach bytowania, w pomieszczeniu

nie chroniącym go przed zimnem i opadami atmosferycznymi, bez stałego dostępu do odpowiedniej karmy i wody pitnej.

Tym razem to tylko fragment jednej z mów oskarżycielskich jakie wygłaszali w ubiegły czwartek (14 czerwca 2012 r.) uczestnicy VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Zdolności Oratorskich o Tematyce Prawnej. W tegorocznej edycji konkursu sprawa dotyczyła problematyki znęcania się nad zwierzętami, tj. na zadawaniu albo świadomym dopuszczaniu do zadawania bólu lub cierpień zwierzęciu.

Publiczności oraz zaproszonym gościom zaprezentowało się ośmioro znakomicie przygotowanych młodych prawników kształcących się w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku, Zespole Szkół nr 3 w Sanoku oraz Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie. Oratorskie wystąpienia oceniało profesjonalne jury w składzie: Marek Truchan – sędzia Sądu Rejonowego w Sanoku, Wiktoria Domaradzka – asesor Prokuratury Rejonowej w Sanoku oraz Grzegorz Wilusz – adwokat Kancelarii Prawnej Markowicz & Wilusz.

Ocenie podlegała poprawność wypowiedzi pod względem prawnym, argumentacja, logika uzasadnienia, a także kultura języka, gestykulacja i ogólne wrażenie. Kapituła konkursu wysoko oceniając poszczególne wystąpienia miała trudności w podjęciu decyzji o przyznaniu poszczególnych miejsc.

W efekcie zwyciężyła uczennica „Ekonomika” Klaudia Jakubowska. Drugie miejsce przyznano Erykowi Żabówce (Zespół Szkół nr 3) natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano Justynę Daraż (Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie). Opiekunem merytorycznym pierwszej laureatki był p. Janusz Rudy, opiekunami zaś pozostałych uczniów  p. Justyna Bednarska oraz p. Małgorzata Krzyśko z Rzeszowa.

Organizatorem konkursu w tegorocznej edycji było Stowarzyszenie „Sanocki Ekonomik” oraz Zespół Szkół nr 1 w Sanoku.

Konkurs współfinansowany ze środków na realizację zadań publicznych Powiatu Sanockiego w zakresie kultury, ochrony i promocji zdrowia, ekologii i ochrony przyrody, ratownictwa i ochrony ludności oraz edukacji w 2012 roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.