Raby czyli, pies ratownik na medal!

BIESZCZADY. W dniach 18-23 listopada odbyło się po raz trzeci szkolenie psów ratowniczych na austriackim lodowcu Kaunertal.  W szkoleniu  wzięło udział jedenaście psów, które wraz ze swoimi przewodnikami trenowały poszukiwanie ludzi zasypanych w lawinie.

 

Dzięki uprzejmości austriackich służb mogliśmy korzystać ze sztucznego lawiniska wcześniej przygotowanego przez ratraki  na niespełna 3000 m n.p.m.  W szkoleniu brał udział również pies z naszej grupy Raby, który został przeegzaminowany na klasę C. Raby za zadanie miał przeszukać lawinisko o powierzchni min. 10 000 m2  gdzie w czasie do 30 min. musiał wskazać trzy osoby zakopane na głębokości ok. 2m.

Pies wykazał się jednak sprytem i już po 1 minucie i 40 sekundach  namierzył wszystkich „zasypanych” co sprawiło ze z posiadanej klasy lawinowej A podskoczył do klasy najwyższej C psa lawinowego. Oprócz zajęć na śniegu psy trenowały w grupie posłuszeństwo, które jest niezbędnym elementem w szkoleniu psa ratowniczego.

źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."