Sanoczanie 170 siłą europejskiego hokeja

SANOK. Francuski serwis internetowy ”Hockey Archives” już po raz 15 przedstawił swoją klasyfikację 250 najlepszych europejskich zespołów klubowych. W tym gronie znalazło się miejsce dla pięciu drużyn z Polski, z których najwyżej sklasyfikowanyzostał Ciarko PBS Bank Sanok.
Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła już po raz siódmy z rzędu drużyna z Rosji. W tym roku jest to zwycięzca Kontynentalnej Ligi Hokejowej Dynamo Moskwa. W pierwszej dziesiątce rankingu jest aż siedem zespołów z Rosji, dwie ze Szwecji oraz jedna z Finlandii.
Wśród pięciu drużyn z Polski najwyżej w klasyfikacji znalazł się KH Sanok, który zajął 170. miejsce. Sanoczanie awansowali w porównaniu do sezonu 2010/2011 o 85 pozycji i o 8 miejsc poprawili ubiegłoroczny wynik najlepszej wówczas polskiej ekipy Cracovii. 170. miejsce Sanoka to najwyższa pozycja polskiego klubu od 2004 roku, kiedy to 126. była Unia Oświęcim.
Klub aktualnych mistrzów Polski znalazł się pomiędzy średniakiem włoskiej Serie A zespołem Pontebby, a najsłabszym w szwedzkiej Allsvenskan (druga klasa rozgrywkowa) IF Sundsvall. O 19. pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym spadł w rankingu drugi z polskich klubów Cracovia Kraków, która zajęła 197. lokatę. Także pozostałe nasze drużyny w Top 250 zanotowały spadek. Unia Oświęcim uplasowała się na 216. miejscu (w ubiegłym roku 207), JKH GKS Jastrzębie obecnie na 237. miejscu (234 w ubiegłym), a GKS Tychy z zajmowanej przed rokiem 201. pozycji spadł na 241.
Z drużyn zagranicznych, w których występują Polacy 172. lokatę zajął SERC Wild Wings Adama Borzęckiego, a na 200. pozycji uplasował się z kolei były już zespół Jarosława Rzeszutki Gothiques d’Amiens.
Rywale sanoczan w trzeciej rundzie Pucharu Kontynentalnego w zestawieniu zajęli następujące pozycje: 104. Mietałłurg Żłobin, 111. Stavanger Oilers. W rankingu znalazły się także drużyny, które będą rywalizować ze sobą w drugiej rundzie turnieju o awans do grupy sanockiej. Są to: 151. Vaasan Sport, 224. Beibarys Atyrau, 227. Metalurgs Lipawa. Czwartym zespołem tej grupy jest węgierski klub Miskolci, dla którego zabrakło miejsca w rankingu.
Największy spadek w klasyfikacji, aż o 142 lokaty, zanotował rosyjski zespół Lokomotiw Jarosław, który zajął 144 miejsce. Z kolei francuski Dijon odnotował awans o identyczną liczbę pozycji i znajduje się obecnie na 157. miejscu.