Solidarna Polska zorganizowała wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli dotyczące wolności mediów w Polsce na przykładzie TV Trwam

06-06-2012

Solidarna Polska zorganizowała wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli dotyczące wolności mediów w Polsce na przykładzie TV Trwam.

Zbigniew Ziobro ( Solidarna Polska ) podczas rozpoczęcia wysłuchania publicznego ws. TV Trwam w Brukseli

Beata Kempa podczas wysłuchania publicznego ws. TV Trwam w Brukseli

We wtorek 5 czerwca 2012, w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne i debata dotycząca wolności mediów w Polsce na przykładzie TV Trwam. W wysłuchaniu organizowanym przez Solidarną Polskę i prof. Mirosława Piotrowskiego (europoseł bezpartyjny, grupa w PE – EKR) wzięli udział między innymi przedstawiciel Radia Maryja i TV Trwam.

Organizatorzy chcieli przede wszystkim zainteresować Parlament Europejski oraz przedstawicieli innych instytucji Unii Europejskiej i jej decydentów, a także zagraniczne media niepokojącymi praktykami łamania wolności słowa w Polsce. Modelowym przykładem był bulwersujący casus Telewizji Trwam. Celem jest więc przede wszystkim przedstawienie rzetelnej informacji, popartej konkretnymi faktami i przykładami ewidentnie naruszającymi prawo. Wielokrotnie podkreślano, że przestrzeganie wolności słowa traktowane jest w Unii Europejskiej priorytetowo.

Na spotkania zaproszeni zostali eksperci spoza Parlamentu Europejskiego z różnych krajów, a także posłowie oraz przedstawiciele mediów. Konferencje mają szczególny wymiar, gdyż odbywają się w siedzibie Parlamentu Europejskiego, a ich uczestnicy musieli posiadać zaproszenie lub akredytację. Konferencje i spotkania często transmitowane są na żywo w Internecie i tłumaczone na kilka języków. Właśnie dlatego wzbudzają szerokie zainteresowanie mediów, a także przedstawicieli innych instytucji Unii Europejskiej.

Wolność słowa, ale także wyznania, bo oto przecież tu chodzi, jest zapisana w wielu dokumentach unijnych i traktatach, a to Komisja Europejska, nazywana strażniczką traktatów, jest odpowiedzialna za przestrzeganie tych zasad przez państwa członkowskie. Idzie więc o stworzenie klimatu umożliwiającego podjęcie konkretnych działań.

Podczas wysłuchania w Parlamencie Europejskim europosłowie Zbigniew Ziobro (lider Solidarna Polska, grupa EFD) i prof. Mirosław Piotrowski (europoseł bezpartyjny, grupa EKR) przewidzieli spotkanie z polonią belgijską oraz wspólną modlitwę z ojcami z Radia Maryja.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi ojciec Tadeusz Rydzyk, ojciec Jan Król, dyrektor fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz, poseł Beata Kempa, prof. Andrzej Zybertowicz oraz przedstawiciele mediów – Bronisław Wildstein, Jan Pospieszalski, Anita Gargas, Jacek Karnowski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.