Wernisaż wystawy „Wiedzieć to także widzieć”

26-04-2012

SANOK. W czwartek (26) kwietnia o godzinie 18.00 w BWA Galerii Sanockiej odbędzie się wernisaż wystawy  „Wiedzieć to także widzieć”. Wystawa potrwa do 25 maja.

„Nie odtwarzać więcej natury i życia za pomocą przybliżonego prawdopodobieństwa lub improwizowanego złudzenia wzrokowego , ale , przeciwnie , odtwarzać nasze wzruszenia i marzenia , przedstawiając je za pomocą harmonijnych form i kolorów.”

Marice Denis 1870-1943

 

Nastrój jaki towarzyszy wystawie to niepokój (lub błogość, w zależności od naszego chwilowego nastroju lub indywidualnego temperamentu) związany z niepewnością. Widz skazany jest na to (albo też na tym polega jego przywilej), by oscylować pomiędzy sprzecznościami między abstrakcją a dążeniem do formy, dialogiem między zmysłami a duchowością.

Artystów biorących udział w wystawie łączy pracownia profesora Walentego Wróblewskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

Walenty Wróblewski

“Jesteśmy dziś zatruci pragnieniem żeby wszystko wiedzieć. W swojej twórczości wciąż bronie się przed ostatecznym zdefiniowaniem siebie, bo nadal nie wiem gdzie jest ta doskonałość. Wiem tylko, że należy zawierzyć intuicji i nią się zawsze kieruje. (…) Wiem, że ekspresyjne malowanie obrazów jest czystym hazardem, dlatego liczą się z konsekwencjami takiego podejścia”.

Urodzony 27.06.1954 roku w Bielsku Podlaskim. W roku 1974 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni Andrzeja Kołodziejka w roku 1978. W UMCS pracuje od 1983 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w latach 1986-87, 1990-91, oraz Rektora UMCS w roku 2004. Laureat licznych nagród artystycznych m. in. trzykrotnie I nagrody w konkursie “Grafika, Rysunek Roku” w Lublinie. Staż artystyczny w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni Kazimierza Ostrowskiego. Zrealizował 46 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie jest profesorem w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Wystawy indywidualne od roku 2000:

2000 – Galeria “EL”, Elbląg. Muzeum Podlaskie, Galeria “Ratusz”, Bielsk Podlaski. 2001- Galeria “TEHAND”, Lublin. 2002- Galeria “W podwórzu”, Rzeszów. Galeria Miejska BWA, Dębica. 2004- Galeria GTPS “Przy bramie”, Lublin. 2005- Galeria Liceum Sztuk Plastycznych, Supraśl. Galeria BWA, Rzeszów. 2009- Galeria BWA, Krosno. Galeria “Punkt”, GTPS, Gdańsk. Galeria “Studio”, Lublin. 2010- Galeria “Pasaż”, Uzdrowisko Iwonicz Zdrój. Galeria firmy “S-Plast”, Jedlicze. 2011- Galeria BWA, Sandomierz. 2012- Galeria BWA, Zamość.

 

Kamil Siczek

„(…) Obrazy mają w jakimś stopniu charakter kronikarski czy publicystyczny, jednak poprzez odwołanie się do „cywilizacji obrazów” moja uwaga skierowana jest nie tyle na rzeczywistość, co na ideę płaszczyzny obrazu. W tym kontekście figuratywizm prac jest punktem wyjścia, płaszczyzną pozwalającą odbiorcy na aktualizację sfery indywidualnych doświadczeń współczesnej kultury wizualnej. Wszystkie obrazy w sposób bezpośredni nawiązują do sytuacji z życia codziennego mieszkańca aglomeracji miejskiej. Zabiegam o oddanie środkami malarskimi charakteru obrazowanej sytuacji i przypisanie odbiorcy roli anonimowego obserwatora, być może nawet uczestnika danego zjawiska. Traktuję każdą kompozycję malarską jako migawkę, pojedynczy kadr uniwersalnego kontekstu, gdzie odbiorca z łatwością może dostrzec analogię do własnego, codziennego doświadczenia.”

Urodzony w 1978 roku w Lublinie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studia na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem Prof. Leszka Misiaka w 2003 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1997-98. Pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie w Zakładzie Malarstwa I u Prof. Mieczysława Hermana od roku 2005.

Agata Marczewska

„W swoim malarstwie najwięcej miejsca poświęcam człowiekowi. (Obrazy dalekie są jednak od realistycznych portretów.) Realizm przedstawienia zastępuje psychologiczna analiza anonimowej jednostki. Użyte środki, takie jak kolor, faktura, rysunek malarski, wzmagają ekspresję.”

Ur. w 1985 w Lublinie. W latach 2004-2009 studentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Dyplom magisterski z malarstwa u prof. dr hab. Walentego Wróblewskiego obroniony w 2009. W latach 2009-2013 odbywa studia licencjackie na kierunku Architektura Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Wystawy zbiorowe: 2007- Centrum Kultury w Lublinie, 2012- Malarze Zakładowi, Galeria Zajezdnia, Lublin. Razem z Agnieszką Mydlak prowadzi Pracownię Plastyczną „Alla Prima”.

Agnieszka Mydlak

„Posługuję się abstrakcją, ponieważ jest dla mnie równie szczerą formą wypowiedzi, jak intymna rozmowa z kimś bliskim. Sfera emocjonalna łączy się z kompozycjami, które podpatrzone gdzieś w moim otoczeniu prześladują mnie i domagają się odtworzenia”

Ur. w 1984w Lublinie. W latach 2003 – 2006 studentka Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Dyplom licencjacki z grafiki (serigrafii) u dr Elżbiety Baneckiej i aneks z malarstwa u prof. dr hab. Walentego Wróblewskiego. Studia uzupełniające magisterskie z grafiki na WA UMCS. Dyplom z serigrafii u prof. dr hab.Artura Popka i aneks z malarstwa u prof. dr hab. Walentego Wróblewskiego obronione w 2008. Od 2008 wraz z Agatą Marczewską prowadzę pracownię plastyczną ,,Alla Prima” w Lublinie. Wystawy: 2008- Wystawa rysunków z Małgorzatą Gorzelewską i ad.I st. Bernardem Homziukiem w galerii ,,Po schodach” w Lublinie. ,,Ceramika studencka”-wystawa studentów w Galerii WA UMCS w Lublinie. 2009- ,,Na papierze”- wystawa artystów plastyków kręgu lubelskiego w galerii ,,Zamek” w Suchej Beskidzkiej. 2012- ,,Obrazy Momentalne”- wystawa indywidualna w galerii ,,Attractiva” w Lublinie. ,,Malarze zakładowi” – wystawa zbiorowa w galerii ,,Zajezdnia” w Lublinie.

Joanna Szostak

„Ślad pędzla odciśnięty na płótnie uniezależnia się od tego czym jest w swojej istocie, staje się pośrednikiem treści ledwo wyczuwalnej, a jednocześnie konkretnej i naocznej. Treść, która momentami jest wynikiem zderzenia z rzeczywistością, bo to co się dzieje ze mną, dookoła mnie ma wpływ na kształtowanie mojej wyobraźni”.

Ur. 1984r. w Sanoku 2004-2009- studia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Malarstwo. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Walentego Wróblewskiego. Wystawa indywidualna- 2010- „99% malarstwa” w BWA Galerii Sanockiej, Sanok. Wystawy zbiorowe: 2012 – Malarze Zakładowi – Galeria Instytutu Sztuk Pięknych Zajezdnia, Lublin. 2011 – OBRAZ, GRAFIKA, RZEŹBA ROKU 2011, BWA w Rzeszowie. Wystawa pokonkursowa prac malarskich „Wnętrze”,Fundacji zielona marchewka, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. 2010- XI Biennale Plastyki Krośnieńskiej – BWA w Krośnie.IV Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie 2009- Dyplomy 2009, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

Katarzyna Kowalska

„(…) Często to co czuję nie do końca da się sprecyzować, powiedzieć. By to zrobić trzeba mieć dużo doświadczeń, dużo poszukiwać w różnych kierunkach, umiejętnie przetwarzać i wykorzystywać, czasem rezygnować. W samym procesie twórczym na początku istotne dla mnie jest czas i miejsce w którym jestem. Obserwacja, wybór i wtedy zaczyna się proces myślowy – temat musi „przegryźć” się we mnie nim zacznę malować. Nigdy nie wiem co tak naprawdę powstanie. Wszystko rozgrywa się na bieżąco i stanowi syntezę obserwacji i doświadczeń jakie noszę w sobie.”

ur. 1981 r. w Rzeszowie 2000 – 2005 – studia na wydziale prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, praca mgr z prawa pracy pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzy Wratny. 2004 – 2009 – studia na wydziale artystycznym UMCS, kierunek malarstwo, praca dyplomowa „Konstrukcja jako zapis przestrzeni” pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego Wystawy zbiorowe: 2006 – wystawa zbiorowa Centrum Kultury, Lublin. Poplenerowa wystawa Integracyjnego Pleneru Środowisk Twórczych, Galeria Patio, OKSiW Warka. 2011 Przetworydesign – rezydencja twórczego recyclingu – Soho Factory, Warszawa. Sztuka bezdomna – Nizio Gallery, Warszawa. 2012 – Malarze Zakładowi – Galeria Instytutu Sztuk Pięknych Zajezdnia, Lublin.

Łukasz Krankiewicz

„Szczępy pamięci. zapiski powstałe na poboczu życia. Odrzucone, nieważne, zapomniane. Posegregowane odpady wtórne które poddać można recyklingowi. Stają się suplemętem do drogi/podróży.”

Urodzony 28.10.1983r we Włocławku, zmarł 25.12.2010. W latach 1998-2003 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku.2003-2006- Wyższe Studia Zawodowe w kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu dolnym. Dyplom licencjacki na kierunku Grafika, aneks z malarstwa u prof. Walentego Wróblewskiego. 2007-2010 student magisterskich studiów Uzupełniających na wydziale Fotografii i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wdział w wystawach: Biennale Grafiki Studenckiej – Poznań 2005; Warszawskie Biennale Sztuki Mediów 2005; Wystawa wykładowców i Studentów KSP w podziemiach na Bielanach 2005. 2012 – Malarze Zakładowi – Galeria Instytutu Sztuk Pięknych Zajezdnia, Lublin.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.