XVII Międzynarodowe Spotkania Akardeonowe „Sanok 2012″ (VIDEO)

16-04-2012

SANOK. W dniach 18-21 kwietnia w Sanoku odbędzie się XVII Międzynawowe Spotkanie Akordeonowe „Sanok 2012″, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z artystów, który zaprezentuje się sanockiej publice będzie Bartosz Głowacki

„Młody Muzyk Roku 2011”


Artyści, którzy wystąpią podczas XVIII Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych

Anna Trólka – ur. w 1989r. w Tychach. Ukończyła w 2008r. z wyróżnieniem PSM II st. im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie Elżbiety Pisarskiej. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ad.dr Piotra Tarcholika. Uczestniczyła w kilku konkursach: II Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie (2007), VII Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009), XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010). W 2007r. zdobyła wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie im. H.W.Ernsta i K.Szymanowskiego we Wrocławiu, w tym samym roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Katowic dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych. W maju 2010r. wraz z akordeonistą Maciejem Zimką (jako duet Cord AniMa) wywalczyła pierwszą nagrodę na 47. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal w kategorii duety (drugiego miejsca nie przyznano). W tym samym składzie wystąpiła również na koncercie w ramach XVI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych w Sanoku. Wielokrotnie brała udział w warsztatach i kursach mistrzowskich pracując m.in. pod kierunkiem M.Baranowskiego, J.Jakimowicz-Jakowicz, G.Zyslina, M.Szczepanowskiej, P.Tarcholika, K.Skowronka, A.Cofalika. Występowała na Festiwalu Karola Szymanowskiego w Atmie (2008) oraz podczas XIII Śląskich Dni Muzyki Współczesnej (2008). Była członkiem Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Ch.Wynekena, a jako członek World Youth Orchestra uczestniczyła w tournee po Turcji, Włoszech oraz Czechach.

Grzegorz Miszczyszyn – absolwent sanockiej PSM ( u Grzegorza Bednarczyka oraz prof. Andrzeja Smolika). Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem ad. Janusza Patera oraz w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo pod kierunkiem prof. Jon’a Faukstad’a oraz Frode Haltli. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów muzyki akordeonowej, a także stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezesa Rady Ministrów. Występował wraz z Norweską Narodową Operą w Oslo (w operze Lulu Berg’a oraz balecie Woyzeck). W roku 2011 koncertował w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej „Ultima” w Oslo. W grudniu ubiegłego roku wystąpił w Nowojorskiej Carnegie Hall gdzie został zaproszony jako laureat konkursu American Protege.

Maciej Zimka – ur. 20.08.1989 r. w Krośnie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w OSM I st. w Krośnie w klasie Mariusza Faryja i kontynuował ją w OSM II pod kierunkiem Andrzeja Smolika. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ad. Janusza Patera.  Jest laureatem wielu konkursów instrumentalnych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych, min. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (w kategorii kameralnej w duecie CordAniMa) III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Maciej Zimka aktywnie koncertuje w kraju i zagranicą (min. Anglia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, USA, Włochy), zarówno solo jak i z zespołami takimi jak: „Armonia Lyrica”, „CordAniMa”, „Quasi Una Fantasia”. W jego kręgu zainteresowań szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna – artysta często prawykonuje nowe utwory napisane na akordeon a w swoim repertuarze posiada szereg dzieł najznakomitszych twórców XX i XXI w. (min. R.Haubensotck -Ramati, V. Holmboe, A. Nordheim, S. Gubajdulina, Z. Bargielski T. Hosokawa, , A. Krzanowski, C. Meijering )  Maciej Zimka jest także aktywnie działającym kompozytorem. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich (IV nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Three Little Pieces In Different Styles”, III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. Adama Didura za utwór „Szeherezada”, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Sonata na skrzypce i akordeon”, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „One Tale From Apurimac River”, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Chanson”. Maciej Zimka jest także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury RP oraz Prezesa Rady Ministrów RP.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.