abp Józef Michalik: „Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota, która ma budować jedność w parafii”

21-01-2013

- Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota, która ma budować jedność w parafii – powiedział abp Józef Michalik podczas Mszy św. w czasie spotkania Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

W Grodzisku Dolnym niedaleko Leżajska na podsumowaniu minionego roku i przyjęciu programu na bieżący spotkali się prezesi oddziałów parafialnych tej wspólnoty.

Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota do współpracy, do budowania jedności, do brania ciężarów i radości, sukcesów, razem z kapłanem i biskupem – mówił metropolita przemyski.

Podkreślił, że rodzina jest podstawą społeczeństwa i pierwszą wychowawczynią wiary.
- Udało się wmówić, że w rodzinie nie musi być ojca i matki, męża i żony, że dobrem będzie, jeśli się rozejdą, bo mają charaktery niedobrane. To nieprawda. Jeśli byli dobrani przez rok czy kilka lat, to są dobrani, tylko egoizm wziął górę. Dzisiaj słyszymy, że nawet po 30 latach okazuje się, że małżeństwo było niedobrane. Coś się stało, przestaliśmy pracować nad sobą – mówił abp Michalik.

Za dyskryminujące uznał decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec starań Telewizji Trwam o miejsce na multipleksie cyfrowym.

Wiem, że słuchacze Telewizji Trwam i Radia Maryja to nie jest cały Kościół katolicki w Polsce, bo jest wiele innych stacji, ale są to ludzie, którzy mają prawo tak jak inni, żeby ich uszanować – mówił abp Michalik. Zaapelował przy tym o promocję pism i mediów katolickich.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że promocja związków jednopłciowych służy wykluczeniu wyłączności małżeństwa tylko dla kobiety i mężczyzny. Uznał, że niedawne protesty we Francji przeciw adopcji dzieci przez pary homoseksualne jest przejawem budzenia się zdrowego rozsądku. Pochwalił wydłużenie urlopu macierzyńskiego, zaznaczając, że potrzebne jest zarówno wsparcie państwa, jak i zmiana mentalności w stosunku do rodziny.

Źródło: Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.