„Dzień Wolnej Sztuki” w Muzeum Historycznym w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. W związku z przyłączeniem się do ogólnopolskiej akcji „Dzień Wolnej Sztuki” Muzeum Historyczne w Sanoku serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dnia 27 kwietnia na godzinę 12:00 do wspólnego, powolnego i aktywnego oglądania przez ok. 1 godzinę 5 wybranych dzieł ze stałej ekspozycji muzealnej.

W tegorocznej akcji – będącej trzecią polską edycją międzynarodowej akcji Slow Art Day – bierze czynny udział 28 najważniejszych muzeów w Polsce.

Celem akcji jest pokazanie, iż obraz można oglądać znacznie dłużej niż statystyczne kilka sekund, poddając konstruktywnej refleksji to, co się widzi. W miejsce bezrefleksyjnego, pobieżnego rzucenia okiem na całość ekspozycji proponujemy skupienie uwagi na eksponacie znacznie dłużej i uważniej. Kluczem do wielowarstwowego odczytywania dzieła sztuki jest delektowanie się tym, co ono oferuje – otwarcie na całe bogactwo znaczeń, które obraz ze sobą niesie. Poprzez akcję chcemy pobudzać w uczestnikach ciekawość, a tym samym inspirować do własnych przemyśleń oraz samodzielnego formułowania wniosków płynących z bezpośredniej konfrontacji z dziełem sztuki. A do tego nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

Nie bądźmy obojętni na to, co ogladamy w muzeach
– miejmy umysły i oczy szeroko otwarte!

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej akcji zapraszamy do zgromadzenia się o godzinie 12:00 przed budynkiem zamku; następnie przejdziemy do wspólnego, wolnego (także od opłaty) zwiedzania zaproponowanych dzieł. Finiszem wydarzenia będzie krótkie spotkanie w sali 25 obrazów Galerii Zdzisława Beksińskiego, na którym wymienimy się wzajemnymi spostrzeżeniami poczynionymi podczas Dnia Wolnej Sztuki.

Serdecznie zapraszamy.

źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."