Noc świętojańska uczniów Szkoły Podstawowej z Zagórza (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Noc świętojańska, zjawiająca się na chwilę, pachnąca akacjami i jaśminem, wakacjami – jest porą wyjątkową.  Od zamierzchłych czasów  była nocą zabaw.  Nie nazywała się wtedy nocą świętojańską,  bo na jej patrona,  św. Jana Chrzciciela jeszcze długo przyszło czekać.

Zwyczajowo w Sobótkę, aby zapewnić sobie zdrowie i urodzaj palono ogniska, do których wrzucano aromatyczne zioła. Ludzie tańczyli  i śpiewali w radosnej atmosferze. Bardzo popularne tej nocy były wróżby i przepowiednie. Młode panny puszczały na rzece wianki  z kolorowymi wstążkami, na których wiązano siedem supełków – życzeń. Zapalone świece migotały na tafli wody. Śmiałkowie wyruszali na poszukiwanie kwiatu paproci.

W podobny sposób 24 czerwca 2014, w ramach projektu ,,Folkowe 4 pory roku z O. Kolbergiem”, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Zagórzu witali lato. Nad rzeką Osławą, w malowniczym zakątku, przy ognisku, rodzice zaprezentowali swoim dzieciom baśń o ,, Kwiecie Paproci”, a prowadzące imprezę M. Hydzik i K. Żytka wraz z uczniami z kl. 0 i 3, przybliżyły świętojańskie zwyczaje. Wszyscy świetnie się bawili na świeżym powietrzu. Dziewczynki puszczały wianki na wodzie, chłopcy papierowe łódeczki z lampionikami.

materiały nadesłane

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."