Udana submisja. Za 1 m3 jaworowej kłody uzyskano ponad 23 tys. złotych

PODKARPACIE. Z wyników XV Submisji Drewna Cennego, która odbyła się w piątek 28 lutego w Nadleśnictwie Brzozów, zadowoleni mogą być organizatorzy i uczestnicy. Sprzedano 100% oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 1323 zł.

Już po raz piętnasty, ostatni piątek lutego kojarzony jest  na rynku drewna liściastego najwyższej jakości z krośnieńską submisją drewna cennego.

Rozstrzygnięcie tegorocznej, jubileuszowej submisji poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, polegające m.in. na rozpoznaniu rynku, organizacji składów submisyjnych, wyborze, a następnie pozyskaniu i ekspozycji drewna.

Drewno na submisję pochodzące z 23 nadleśnictw RDLP – w łącznej ilości 984 m3  –  głównie dębu (52 % oferty), jaworu, jesionu i buka zgromadzono na 2 składach: w Uhercach i Oleszycach.

Oferty zakupu złożyło 18 firm z Polski, Niemiec, Słowacji, Austrii i Estonii.

W wyniku submisji sprzedano 100 % oferowanego drewna, uzyskując cenę średnią w wysokości 1323 zł/m3.

Najwięcej drewna – 161 m3 kupiła firma z Lubelszczyzny.

Najwyższą cenę średnią uzyskano za drewno jaworowe – 1710 zł/m3, nieco niższą osiągnął dąb – 1556 zł/m3, zaś buk – 532 zł/m3.

Najwyżej wylicytowaną cenę 1 sztuki drewna uzyskano za kłodę jaworową pochodzącą z Nadleśnictwa Baligród – 23 519 zł/ 1m3.

Satysfakcjonujące wyniki zakończonej submisji, zarówno pod względem ilości sprzedanego surowca, osiągniętych cen, jak też dużego zainteresowania nabywców potwierdzają, że mimo stale wzrastającej podaży drewna wysokiej jakości wystawianego na innych aukcjach w kraju, za bardzo dobre drewno odbiorcy gotowi są zapłacić wysokie ceny.

tekst: Stanisław Przyprawa – RDLP w Krośnie
foto: Marcin Czopik

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."