REKLAMA
REKLAMA

500 zł za podręczniki szkolne?

SANOK. Ile w tym roku wydadzą rodzice na podręczniki dla swoich pociech? Więcej, mniej, a może tyle samo? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie odwiedziliśmy kilka sanockich księgarni – nasze zaskoczenie nie było miłe.

Od 200 do nawet 500 zł – tyle średnio trzeba wydać za pełny zestaw podręczników szkolnych. To kosmiczne ceny! W najgorszej sytuacji są w tym roku szkolnym rodzice uczniów klasy drugiej gimnazjum. Na książki dla swoich pociech muszą wydać w granicach 450-500 zł!  A wszystko za sprawą zmian w standardach egzaminu gimnazjalnego. W przyszłym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dotychczas. Wymagane są więc nowe wydania podręczników, z których dotychczas uczniowie nie korzystali, a zakup starszych po niższej cenie jest niemożliwy.

Nie lepiej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o podręczniki dla klas 1-3 szkół podstawowych.
– Ceny książek dla uczniów klas od 1 do 3 wahają się w granicach 200 zł mówi – mówi Małgorzata Michenka z księgarni „Sobótka” w Sanoku. – Książki sprzedawane są w kompletach (podręczniki i karty pracy) dlatego też te ceny są tak wysokie – dodaje.

Wzrost cen podręczników można zauważyć we wszystkich sanockich księgarniach.
– Co roku książki drożeją. W naszej księgarni ogółem podręczniki podrożały o 1,50 zł a ćwiczenia o 0,50 gr. w stosunku do poprzedniego roku. Jeżeli natomiast chodzi o komplety książek dla klas 1-3 to ceny w zależności od wydawnictwa wzrosły od 10 do 20 zł. – stwierdza Malwina Pado z księgarni Nova Duo.

– Przez cały czas zachęcamy klientów do korzystania z rabatów. Już w czerwcu rozpoczęliśmy  akcję promocyjną prowadzoną przez sieć naszych księgarni, w ramach której rozdawaliśmy kupony rabatowe. Przy zakupie książek z  kuponem, klienci otrzymywali rabaty, początkowo 10% później 5 % – dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda w Księgarni i Antykwariacie „Saba”.
– Ceny książek wzrosły – to normalne. Jak zwykle bardzo drogie są podręczniki do języków obcych (już dla klas 1-3 ich cena wynosi ok. 60 zł).  Nasi klienci mogą jednak korzystać z rabatów przez całe wakacje. Rabat 7% na wszystkie podręczniki i 10% na tzw. boksy dla klas 1-3 – stwierdza Ewelina Grysztar.

Co robić, by zapłacić mniej?
Oczywiście jeśli jest taka możliwość to kupować używane książki, bo ceny będą na pewno niższe niż za nowe podręczniki. Ponadto we wrześniu w wielu szkołach zorganizowane zostaną kiermasze podręczników szkolnych, może więc warto wybrać się właśnie na nie?

Już teraz zachęcamy do korzystania z naszego portalu (sprzedaży i kupna książek) – zakładka :
Giełda podręczniki szkolne


Klaudia Twarda

26-08-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)