REKLAMA
REKLAMA

Malowane ziemią i wodą

SANOK. Muzeum Historyczne w Sanoku i galeria Bazar Sztuki zapraszają na otwarcie wystaw Wolfganga Hofera – Malowane ziemią i wodą.

Wolfgang Hofer – Malowane ziemią i wodą
24.IX.2010 (piątek)  godz.17.00,
Muzeum Historyczne w Sanoku,  Zamek- parter
Ikony – malowane ziemią i wodą
godz.19.00, galeria Bazar Sztuki, ul. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 1, Malarstwo świeckie

25.IX.2010 (sobota) godz.  14.00-16.00,
galeria Bazar Sztuki, ul. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 1, Warsztaty z gliną  „Dotyk ziemi”:
Warsztaty, to propozycja edukacyjno-terapeutyczna dla wszystkich:  dzieci, dorosłych, również dla niepełnosprawnych, którzy maja ochotę doświadczyć wyciszających działań z ziemią..

Wolfgang Hofer – urodzony w Wiedniu w 1964 r. Od 14  lat mieszka i tworzy w Polsce w Przybysławicach koło Krakowa. Swoją drogę malarską zaczynał  od rysunków i akwarel, inspirowanych muzyką. Debiutował wystawą w wiedeńskim Künstlerhaus w 1982 roku. Jego ówczesny styl można określić jako surrealistyczny barok. Pierwszą wielką pracą było malowidło ścienne (Dorfpanorama 8x3m) wykonane w austriackim Michelstetten. Pod koniec lat 80 zaczął tworzyć ikony i obrazy świeckie przy użyciu wody i gliny. Pradawną technikę obrazów malowanych przy użyciu gliny, Wolfgang Hofer, poprzez pojęcia Technika Malowania Gliną, Lehm/Tonmalerei i earth-painting przetworzył w nową formę. Filozoficznych, technicznych kulturowo-historycznych fundamentów tej techniki od 1985 roku autor dorabia się własną pracą i nadal rozwija.

Zbiera pigmenty ziemi z ich naturalnych złóż i używa w stanie surowym. Nie miesza gliny z dodatkowymi kolorami ani nie używa spoiw takich jak: olej, wosk, białko jaja czy ich chemicznych zamienników. Drewniane tablice stanowiące podobrazie pokrywa trzciną bądź słomą a następnie gliną w różnych jej odmianach i barwach. To inne spojrzenie na malarstwo ikonowe i świeckie bierze się z jego wyjątkowo bliskiego kontaktu z naturą. Wypróbował kilkaset rodzajów naturalnej gliny, łącząc ją tylko z wodą i nanosząc na wszelkie możliwe rodzaje gruntu – papier, płótno, trzcinę, słomę, tynk czy surowy beton.

Ikony malowane gliną Wolfganga Hofera prezentowane na wystawie  inspirowane są ikonami z  XIV-XIX w., ze zbiorów Muzeum Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz  ikon bułgarskich i rosyjskich.


FOTO: Wolfgang Hofer, Zwiastowanie

21-09-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)