REKLAMA
REKLAMA

Nowe alcoscany w podkarpackiej Policji

PODKARPACIE. Z tych nowoczesnych wskaźników korzystają policjanci ruchu drogowego. Ich użycie znacznie skraca czas kontroli drogowych i sprawia, że policjanci są w stanie sprawdzić znacznie więcej kierujących.

Tylko minionej soboty, w ciągu jednego dnia policyjnych działań „Alkohol i narkotyki” policjanci skontrolowali ponad 3 tys. kierowców. Jak się okazało, 39 kierujących piło wcześniej alkohol.

Alcoscan wykrywa alkohol bez potrzeby dmuchania przez określony czas w sondę urządzenia. Reagują na zapach, wystarczy zbliżyć je do twarzy badanego, by uzyskać wstępną diagnozę. Wstępną, bo w przypadku testu z wynikiem pozytywnym (kierujący może być pod wpływem alkoholu) policjanci muszą poddać go badaniu alkomatem bądź alkotestem. Te mierniki określają stężenie alkoholu w organizmie.

Alcoscany są niezastąpione podczas zmasowanych akcji kontrolnych takich jak np. „trzeźwe poranki” – zobacz informacje o działaniach z listopada i sierpnia 2010 r.

Przypominamy:
Artykuł 178a kodeksu karnego mówi: „
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:
1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Artykuł 87 kodeksu wykroczeń: par. 1.: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Par. 2.: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w par. 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny. Par. 3.: W razie popełnienia wykroczenia określonego w par. 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1. stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo
2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

W sobotę podkarpaccy policjanci prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”. W ich trakcie funkcjonariusze skontrolowali 3084 kierowców, ujawnili 39 kierowców, którzy wcześniej pili alkohol (14 kierujących w stanie po użyciu alkoholu oraz 25 w stanie nietrzeźwości).

Od stycznia do listopada 2010 r. zwiększyła się liczba ujawnionych kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz po użyciu alkoholu. W ciągu 11 miesięcy br. policjanci ujawnili 7 777 takich przypadków (o ponad 8 % więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku).

KWP

22-12-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)