REKLAMA
REKLAMA

Nowe pojazdy podkarpackich policjantów

PODKARPACIE. Nowoczesne, szybkie motocykle i Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego będą służyć podkarpackim policjantom. Honda CBF 1000A ma 98 koni mechanicznych, do setki rozpędza się w 3,7 sekundy.

To uniwersalny motocykl, który nie ustępuje typowo sportowym maszynom. Z kolei ambulans, wyposażony w specjalistyczny sprzęt ułatwi pracę funkcjonariuszy przy zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych.

Na Podkarpacie trafiło 15 nowych jednośladów. Każdy z nich waży średnio 195 kg i wyposażony jest w silnik o pojemności 1 litra i mocy 98 koni mechanicznych. Jego maksymalna prędkość, to 230 km/h. Wartość jednego motocykla, to ponad 60 tys. zł. Pojazdy będą wykorzystywane przez policjantów ruchu drogowego, a poruszający się na nich funkcjonariusze będą mogli swobodnie się ze sobą komunikować, a to dzięki nowoczesnemu zintegrowanemu systemowi łączności podkaskowej. Motocykle trafią do komend miejskich w Krośnie, Rzeszowie, Tarnobrzegu, a także w komend powiatowych w Leżajsku, Mielcu, Nisku, Sanoku i Stalowej Woli.

Tabor podkarpackiej Policji wzbogacił się także o nowy Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego. To furgon Renault Master, z silnikiem diesla o pojemności 2,5 litra. Wyposażony jest w ABS, poduszki powietrzne i klimatyzację. Radiowóz w srebrno-niebieskich barwach ma zainstalowane sygnały dźwiękowe i świetlne oraz system łączności, dzięki któremu bez problemu policjanci będą mogli połączyć się z oficerem dyżurnym. W pojeździe znajduje się mobilne biuro z pełnym wyposażeniem. Na dachu pojazdu zamontowano dodatkowe reflektory oraz duży trójkątny znak – „UWAGA WYPADEK”, który pozwoli kierowcom dostrzec zdarzenie drogowe i utrudnienia z kilkuset metrów.

Pojazd wyposażony jest także w sprzęt medyczny, do udzielania pierwszej pomocy oraz przenośne znaki drogowe, dzięki którym funkcjonariusze będą mogli ostrzec kierowców o niebezpieczeństwie i konieczności ograniczenia prędkości. Za ich pomocą będzie można także wytyczyć objazdy. Wartość ambulansu, to 178 tys. zł.

Zakup nowych motocykli i ambulansu jest częścią realizowanego przez Komendę Główną Policji projektu indywidualnego pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

KWP

31-12-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)