REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza pomoc, czyli nauka poprzez praktykę

SANOK. Dzisiaj (15 bm.) w sanockim szpitalu odbyły się zajęcia edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy, w których uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 2 w Zagórzu. – Akcja ta ma na celu nauczenie młodzieży gimnazjalnej, zasad zachowania się w miejscu wypadku oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – informowała Katarzyna Kruczek, pielęgniarka – organizatorka akcji.

Podczas zajęć młodzież zapoznała się z teorią dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczania miejsca wypadku i poprawnego wzywania służb ratunkowych. Przedstawiciele Policji i Straży informowali o możliwych zagrożeniach, a także instruowali jak należy się zachować w obliczu wypadku. Uczniowie mogli również zobaczyć jak policja w praktyce zabezpiecza miejsce wypadku.

Praktyka to podstawa edukacji
Organizatorem akcji był sanocki szpital, który w ramach współpracy zaprosił do udziału Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku i Medyczną Szkołę Policealną im. Anny Jenke. Podczas wykładu przedstawionego przez dr Joannę Bierawską, uczniowie nie tylko dowiedzieli się co robić w nagłej sytuacji, ale także poznali i zrozumieli rolę jaką może odegrać każdy człowiek, który udzieli pomocy zanim przyjedzie karetka.


Młodzież gimnazjalna z uwagą obserwuje działania Policji

Młodzież miała okazje w praktyce nauczyć się przeprowadzania resuscytacji, ćwiczyli na zmianę na kilku fantomach i jak sami stwierdzili, dopiero teraz naprawdę potrafią udzielić pomocy.
– W szkole poznałam tylko teorię, dopiero teraz wiem jak powinnam się zachować w sytuacji zagrażającej życiu człowieka – powiedziała Aleksandra Kędra uczennica.

Sami ratownicy medyczni widzą ogromną potrzebę edukowania już od najmłodszych lat. – Wielokrotnie zdarzały się przypadki, kiedy ludzie młodzi podejmowali się ratowania życia, dlatego uczyć trzeba już od dziecka. Należy jednak pamiętać, aby tę wiedzę uaktualniać przynajmniej raz na 6 miesięcy. Pojawiają się bowiem nowe wytyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Teraz uczymy 30 uciśnięć 2 wdechy, ale mało osób wie, że najważniejsze są uciski a w ostateczności można pominąć wdechy. Ciągle zdarza się, że ktoś udziela pomocy tak jak uczono tego dziesięć lat temu – wyjaśnił Marcin Wojcieszak.

Oddział Ratunkowy w Sanoku coraz bardziej nowoczesny
Zazwyczaj zajęcia takie odbywają są w szkołach, teraz jednak mogą być przeprowadzane  bezpośrednio w szpitalu, dzięki sali edukacyjnej. – Sala ta jest częścią wniosku unijnego dotyczącego rozbudowania Oddziału Ratunkowego. Obecnie realizowane są dwie kolejne części czyli, budowa lądowiska dla śmigłowca ratunkowego i garażu dla karetek. Po ukończeniu tych inicjatyw Oddział Ratunkowy zacznie działać jak jeden sprawny organizm – zakończył Grzegorz Panek z-ca dyrektora SP ZOZ w Sanoku.

Joanna Szmyd


15-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)