REKLAMA
REKLAMA

Rodzinna niedziela podczas Eko-Pleneru

SANOK. Sanockie imprezy ekologiczne to zabawa i rozrywka, ale przede wszystkim edukacja. W minioną niedzielę (7 bm.) sanoczanie i nie tylko, brali udział w ostatnim w tym roku Eko-Plenerze. Najmłodsi bez reszty oddali się zajęciom plastycznym. Dorosła część publiczności wysłuchała wspaniałego recitalu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza

Niedzielny Eko-Plener był ostatnim wydarzeniem w tym roku mającym przybliżyć mieszkańcom Sanoka idee projektu „EKO – Sanok – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta”. Celem projektu jest ograniczanie niewysegregowanych odpadów poprzez edukację i kształtowanie właściwych postaw u dzieci i młodzieży. Organizatorzy, poprzez akcje promocyjne pragną dotrzeć do mieszkańców i nauczyć jak dbać o środowisko.

Edukacje najlepiej rozpoczynać od najmłodszych lat, dlatego organizatorzy kładą nacisk na zajęcia w szkole i dobre wzorce prezentowane przez nauczycieli. – Coraz więcej ustawia się pojemników do segregacji śmieci, jednak sytuacja w Sanoku, jak i całej Polsce jest nieciekawa, obecnie segreguje się około 15 % odpadów komunalnych kiedy np. w Norwegii jest to prawie 70%. Bardzo dużo jest do zrobienia, jednak jesteśmy na dobrej drodze aby Sanok był w pełni miastem ekologicznym – wyjaśniał  Wojciech Pajestka z UM Sanok, odpowiedzialny za promocję projektu EKO – SANOK.

Plener rozpoczął się w południe zajęciami plastycznymi dla najmłodszych. Był to kolejny Eko-Plener, podczas którego dzieci mogły malować i rysować jednocześnie rozwijając wrażliwość na otaczająca przyrodę. – Tematem przewodnim pleneru jest przyroda, jej ochrona i zasoby. To już drugi rok kiedy wprowadzamy w życie ideały Eko-Sanoka, zarówno podczas regularnych zajęć jak i tych pozalekcyjnych. Były to pogadanki, projekcje filmów, zajęcia plastyczne oraz pokazywanie dzieciom prawdziwej przyrody podczas wyjść poza szkołę – tłumaczyła Maria Wołtosz, nauczycielka.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i jak same mówiły, bliska jest im idea dbania o środowisko. Wiedzę czerpią zarówno ze szkoły jak i z domu.
– Mama i babcia uczy mnie segregować śmieci, papier, szkoło i plastik – stwierdziła dziewięcioletnia Ola Woźniak.
– Trzeba dbać o środowisko bo braknie powietrza bez drzew, a bez słońca będzie zimno. Pani w szkole uczy segregować odpady, butelki do butelek, śmieci do osobnych pojemników – wtórował jej ośmioletni Kamil Bodnar.

Organizatorzy zadbali także o atrakcję dla dorosłej części publiczności.  Przygotowano recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Mogliśmy usłyszeć wiele znanych utworów np. Być kobietą, które powodowały żywą reakcję publiczności.

Artyści pytani o Sanok odpowiadali:
– Miasto bardzo się nam podoba i z przyjemnością przyjechaliśmy wystąpić ze swoim recitalem. Zawsze z ogromną sympatią darzę Bieszczady a teraz również Sanok, gdyż jest to pięknie położone i zadbane miasto – dzieliła się spostrzeżeniami Alicja Majewska.
– Sanok jest pięknym miastem. A sanockie zbiory Ikon oraz dzieła Beksińskiego to świetna wizytówka Sanoka, ale także Podkarpacia i Polski – zakończył Włodzimierz Korcz.

Joanna Szmyd


08-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)