REKLAMA
REKLAMA

Ruszyła 45% dotacja do kolektorów słonecznych

W artykule tym postaramy się przedstawić Państwu rodzaje kolektorów, podstawowe różnice pomiędzy nimi oraz odpowiemy na pytanie: dlaczego warto zainstalować system solarny?


Omówimy również najczęstsze błędy, wyliczymy okres zwrotu inwestycji oraz podpowiemy Państwu co zrobić, aby otrzymać dotacje.

Rodzaje kolektorów słonecznych
W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie oraz najnowszej generacji kolektory próżniowe (rurowe). Wybór odpowiedniego typu kolektorów powinien opierać się na indywidualnych potrzebach – bardzo istotny jest także dobór odpowiedniej ilości kolektorów.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie ST 191 DE z meandrowym układem przewodów odznaczają się wysoką sprawnością i trwałością. Najważniejszymi zaletami są super selektywna powłoka absorpcyjna i duże bezpieczeństwo eksploatacji ze względu na bardzo niską temperaturę stagnacji – tylko 191°C. Kolektory są lekkie i łatwe w montażu. Najlepsza jakość została potwierdzona certyfikatami, m. in. najważniejszym w Europie certyfikatem Solar Keymark.

Kolektory próżniowe

Na uwagę zasługuje próżniowy kolektor rurowy (heat pipe) P 10 DE, który pod względem wydajności nie ma sobie równych. Najważniejszą jego zaletą jest bezpieczeństwo wynikające z niskiej temperatury stagnacji – tylko 160˚C. Rurka zamknięta jest w próżni, dlatego temperatura zewnętrzna nie ma większego wpływu na ilość wytwarzanego ciepła. Kondensator nagrzewa się już po minucie, niczym grzałka. Poszczególne rury można obrócić dokładnie w stronę słońca. Nasz kolektor jest łatwy i wygodny w montażu. Posiadamy jedne z najlepszych kolektorów dostępnych na rynku.
reklama

Dotacje
Każda osoba fizyczna i wspólnota mieszkaniowa (nie podłączona do sieci ciepłowniczej) może się ubiegać o kredyt w Banku Ochrony Środowiska z dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Dopłaty dotyczą zarówno zakupu kolektorów jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:
-sporządzenia projektu budowlano – wykończeniowego,
-zakupu zestawu solarnego,
-montażu zestawu.

Warunkiem uzyskania dotacji jest zakup zestawów solarnych, które odpowiadają wymaganiom NFOŚiGW. Nasza firma pośredniczy pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem i pomaga w kompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz uzyskaniu dotacji. Dlatego można mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo.

Dlaczego warto kupić kolektory w firmie Solartime?
1. Mają Państwo pewność, że zakupione kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego aby otrzymać dotację.
2. Nasi doradcy techniczni pomogą dobrać zestaw najbardziej optymalny do Państwa potrzeb i oczekiwań.
3. Wykonamy profesjonalny projekt
4. Montażu dokonują tylko autoryzowani przez nas instalatorzy.
5. Pomożemy Państwu we wszystkich formalnościach związanych z kredytem i dotacją.
6. Gwarantujemy najwyższą jakość zestawów solarnych

Z naszego doświadczenia wynika, że nawet 50% instalacji działa wadliwie.

Dlaczego nie zaleca się kupowania kolektorów na własną rękę?
1. Istnieje ryzyko zakupu kolektorów, które nie maja certyfikatów co spowoduje, że nie otrzymają Państwo dotacji.
2. Ewentualne problemy z gwarancją ( producent winą za błędne działanie systemów obarcza montaż – instalator zaś produkt)
3. Źle dobrany zestaw solarny nie dostosowany do potrzeb odbiorcy.
4. Problemy z serwisem – brak opieki profesjonalnej firmy serwisowej.

Wysoka jakość techniczna kolektorów płaskich ST 191 DE lub próżniowych P 10 DE to nawet 80 % sprawności. W dzień słoneczny z 1000 W/m² energii słonecznej można uzyskać do 800 W zamienionych w ciepło. 10 lat gwarancji na kolektory oraz poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwala zaoszczędzić 50% – 70% rocznych wydatków na podgrzewanie wody.

To wszystko warunkuje stałe i wieloletnie korzyści ekonomiczne.
Przykład:
Jeśli wydajemy na podgrzanie CWU – 150 zł miesięcznie, rocznie daje nam to koszt 1 800 zł.
Przy założeniu, że w ciągu roku zaoszczędzimy 60 % wydatków, to:
1800 zł x 60% = 1080 zł- kwota jaką oszczędzimy w ciągu roku.
Koszt założenia przykładowej instalacji solarnej ( 2 płaskie i 200 litrów podgrzewacz)
to 10 000 zł. Dotacja do tej kwoty z NFOŚiGW to 45% – 4500 zł
Rzeczywisty koszt jaki musimy ponieść po odjęciu kwoty dofinansowania to 5 500 zł.
Dzielimy tę kwotę przez zakładaną oszczędność na rok 1080 zł.
5 500zł : 1 080zł = 5,09 lat ( okres zwrotu )

Na podanym przykładzie widzimy, że inwestycja zwraca się średnio po okresie 5 lat. Przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu takiej instalacji będzie się jeszcze zmniejszał. Po tym czasie mamy już tzw. darmową energię o minimalnych kosztach eksploatacji.

Więcej szczegółów na stronie www.solartime.pl

Zapraszamy do biura handlowego
Sanok, ul. Rymanowska 52
tel. 13 46 46 120

Źródło:Tekst sponsorowany

17-09-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym: