Sanok odprawiony (VIDEO)

KH SANOK. Po wyrównanym i emocjonującym meczu Aksam Unia Oświęcim pokonała we własnej hali Ciarko KH Sanok 3:2. Jednym z architektów zwycięstwa był Marcin Jaros, który zdobył dwie bramki. – Marcin poprowadził drużynę do wygranej. Trzeba przyznać, że zasłużyliśmy na trzy punkty – przyznał opiekun gospodarzy Ladislav Spisiak.

Ich zabrakło
Zgodnie z przewidywaniami w oświęcimskim zespole zabrakło chorego Waldemara Klisiaka. Jego miejsce na środku pierwszego ataku zajął Wojciech Stachura. – Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Muszę przyznać, że zagrał dobry mecz. Chylę czoła przed Mariuszem Jakubikiem, który wystąpił w meczu z wysoką gorączką (38,6 st. – przyp red) – tymi słowami Ladislav Spisiak podsumował występy „Staszka” i „Jakuba”.

W drużynie z Sanoka nie wystąpili kontuzjowani: Roman Gurican, Tobiasz Bigos i Dawid Słowakiewicz, a także zawieszony przez WGiD na sześć spotkań Martin Vozdecky. Tego ostatniego próbował zastąpić Lubomir Korhon, ale trzeba przyznać, że w spotkaniu z Unią nie spisał się najlepiej. – Może był dziś mniej widoczny, ale miał inne zadania na lodzie. Poza tym to nie ten sam typ zawodnika co Vozdecky. Korhon nie jest typowym egzekutorem, to gracz z świetnym przeglądem pola – stwierdził drugi trener sanoczan Marek Ziętara.

Po prostu hit
Kibice zgromadzeni w Hali przy Chemików 4 obejrzeli kawałek niezłego hokeja. Było dosłownie wszystko: świetny doping, wiele widowiskowych akcji, pięć goli, a także kilka świetnych bramkarskich parad.

Spotkanie Unii z Sanokiem było też określane jako pojedynek słowackiej myśli szkoleniowej. Na trenerskich ławkach zasiedli starzy, dobrzy znajomi: Ladislav Spisiak i Milan Jancuska. W trzecim pojedynku przyjaciół lepszy okazał się szkoleniowiec Aksam Unii, który doskonale rozpracował drużynę swojego kolegi – Wiedziałem jakim systemem lubi grać Milan, dlatego ustawiłem swój zespół tak, aby zniwelować zagrożenie – uśmiechał się trener Spisiak.

Jego podopieczni lepiej weszli w mecz i już w 4. minucie objęli prowadzenie. Do odbitego krążka najszybciej dojechał Robert Krajci i precyzyjnym strzałem z nadgarstka nie dał żadnych szans Michałowi Plaskiewiczowi. Sanocki golkiper w pierwszej odsłonie miał sporo pracy i ze swoich interwencji mógł być naprawdę zadowolony. W 7. minucie doskonale wyłapał kąśliwe uderzenie Petera Tabacka, świetnie poradził sobie też ze strzałami Marka Modrzejewskiego i Jakuba Radwana. – Dobrze, że szybko wyszliśmy na prowadzenie, przez resztę pierwszej tercji grało nam się na pewno łatwiej – stwierdził 29-letni Krajci.

Oświęcimianie byli szybsi, bardziej zdecydowani i z łatwością wjeżdżali do tercji rywala. Nie zapominali też o zabezpieczeniu tyłów, a ich odważna gra forecheckingiem z pewnością nie ułatwiała zadania sanoczanom, którzy w pierwszej tercji oddali tylko sześć strzałów. – Nastawialiśmy się na defensywę. Wiedzieliśmy, że Sanok ma dobrych napastników, którym nie można zostawić odrobiny wolnej przestrzeni – powiedział szkoleniowiec gospodarzy.

Początek drugiej odsłony należał do sanoczan, którzy zaczęli sobie poczynać coraz śmielej, a po pięknej akcji Tomasza Malasińskiego i Dariusza Gruszki doprowadzili do wyrównania. – Na szczęście po takim ciosie potrafiliśmy się pozbierać – przyznał opiekun oświęcimian.

Skuteczny Jaros
Radość sanoczan trwała zaledwie przez sześć minut, gdyż na listę strzelców po samotnym rajdzie wpisał się Marcin Jaros. Kibice znowu oszaleli ze szczęścia i z wielką pasją wyartykułowali nazwisko strzelca drugiego gola. Trzeba jednak dodać, że „biało-niebiescy” jeszcze przed przerwą mogli podwyższyć prowadzenie. Grzegorz Piekarski dobrym podaniem wypuścił w bój Jakuba Radwana, a ten mając przed sobą Michała Plaskiewicza padł jak rażony piorunem. Sędzia główny pozostał niewzruszony, choć oświęcimscy kibice mieli inne zdanie. Podzielał je także sam poszkodowany. – Zawsze walcze do końca, a tutaj dziwnym sposobem straciłem równowagę i uderzyłem głową w bramkę. Co tu dużo mówić, moim zdaniem sędzia podjął złą decyzję – przyznał filigranowy skrzydłowy.

– Na szczęście pan Dzięciołowski mylił się w dwie strony. W porównaniu do ostatniego spotkania z Sanokiem, w którym bardzo nas skrzywdził, troszkę się poprawił – przyznał Ladislav Spisiak, opiekun gospodarzy.

Zaraz po przerwie kapitalnej okazji nie wykorzystał Robert Krajci. 29-letni Słowak nie zdołał przerzucić krążka nad leżącym Plaskiewiczem. W 48. minucie więcej zimnej krwi zachował Marcin Jaros. Podczas gry swojego zespołu w podwójnej przewadze huknął z lewego koła bulikowego i krążek znalazł się w siatce. – Ten moment zdecydował o losach spotkania – stwierdził Marek Ziętara. – Muszę jednak przyznać, że sytuacja z karą dla Krzyśka Zapały dalej jest dla mnie niezrozumiała. Przecież sędzia główny nie sygnalizował na nasz zespół drugiego wykluczenia, a gra toczyła się dalej. Dopiero w przerwie odesłał Krzyśka na dwie minuty. Cóż, wydaje mi się, że panu Dzięciołowskiemu zabrakło dzisiaj odpowiedniego czucia gry – stwierdził drugi trener Ciarko KH Sanok.

Nerwowa końcówka
Hokeiści z Podkarpacia postawili wszystko na jedną kartę i rzucili się do frontalnych ataków. W 54. minucie na samotne spotkanie z Przemysławem Witkiem pojechał Tomasz Malasiński, ale nie potrafił zaskoczyć świetnie dysponowanego Witka. Oświęcimski bramkarz skapitulował tylko raz, po strzale Martina Ivicica, który na dodatek odbił się od kija Marka Modrzejewskiego. – W ostatnich pięciu minutach Przemek uratował nam zwycięstwo. Nie żałuję że na niego postawiłem – stwierdził Ladislav Spisiak.

– Mecz był bardzo ciężki, jednak najważniejsze są dla nas trzy punkty – podsumował Marcin Jaros, autor dwóch bramek. Podobne zdanie miał Robert Krajci. – Mieliśmy zwyciężyć i ta sztuka nam się udała. Cieszy też to, że powiększyliśmy przewagę punktową nad sanoczanami.

– To był naprawdę dobry, wyrównany mecz. Trzeba jednak przyznać, że w końcówce potrafiliśmy podnieść się po stracie bramki i osiągnąć nawet lekką przewagę – ocenił Marek Ziętara.

Aksam Unia Oświęcim – Ciarko KH Sanok 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
1:0 Krajci – Riha, Zatko (3:57)
1:1 Gruszka – Malasiński (28:48, 4/4)
2:1 Jaros (35:05, 4/5)
3:1 Jaros – Stachura, Gallo (48:00, 5/3)
3:2 Ivicic – Zapała (54:58)

Aksam Unia: Witek – A. Kowalówka, Gallo; Jaros (2), Stachura, Tabacek (2) – Gabryś, Zatko; Riha (2), Modrzejewski, Krajci (6) – Dronia, Piekarski; Wojtarowicz, Jakubik (4), Radwan oraz Połącarz i Sękowski.
Trener: Ladislav Spisiak

Ciarko KH: Plaskiewicz – Suur (2), Rąpała (4); Gruszka, Dziubiński (2), Malasiński – Ivicic (4), Kubat; Korhon, Zapała (4), Radwański (4) – Koseda, Owczarek (2); Wilusz, Milan, Mermer.