REKLAMA
REKLAMA

Zagasło ognisko, jeszcze w oczach blask…

Powrotem 29 osobowej reprezentacji hufca, we wtorek 24 sierpnia, ze zlotu 100 -lecia harcerstwa w Krakowie zakończyli sanoccy harcerze akcję letnią – 2010. Teraz czas rozliczeń (uff!), podsumowań i planowania pracy na nowy rok harcerski.

Tegoroczne wakacje, tak jak zresztą każde, to czas wytężonej pracy licznego grona instruktorów, którzy całkowicie nieodpłatnie organizują oraz prowadzą kolonie i obozy. Tradycyjnie też w większości form wypoczynku uczestniczyły dzieci spoza organizacji. Harcerskie obozy i kolonie charakteryzują się, bowiem, bogatym i urozmaiconym programem, dużą aktywnością uczestników oraz szczególnym zwracaniem uwagi na samodzielność.

W Sanoku i okolicy jest spora grupa rodziców, którzy od lat wysyłają dzieci na obozy harcerskie. Chociaż w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy musieliśmy części chętnych na wyjazd odmówić, w tym roku nabór trwał do samego wyjazdu.

Dzień Grunwaldzki na zlocie – po apelu pamiątkowe zdjęcie przed najpiękniejszym grunwaldzkim pomnikiem

Podczas tegorocznych wakacji odbyły się:
1. Obóz pod namiotami w Szklanej Hucie nad Bałtykiem (15 – 30 lipca) – 26 uczestników. Komendantka – phm. Jadwiga Mermer, wychowawcy – Katarzyna Chowaniec i pwd. Marcin Kapusta.
W programie m.in. zwiedzanie Gdyni i Gdańska, rejs po Bałtyku, wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego, dużo spacerów i wędrówek pieszych, oczywiście plażowanie i kąpiele. Obóz dla „twardzieli” – służby, warty.

2. Kolonia w Mnichowskim Potoku na Słowacji (1 – 14 sierpnia) – 33 uczestników. Komendantka – hm. Magdalena Klimkowska – Bil. Wychowawcy – Joanna Barańska – Ciupka, phm. Bogusław Ciupka.
Bardzo dobre warunki zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym, dużo wycieczek, konkursów, zabaw.

3. Kolonia w Myczkowcach, w ośrodku „Berdo” (2 – 11 sierpnia) – 24 uczestników. Komendantka – phm. Edyta Bielak, wychowawcy – phm. Elżbieta Gałązka i pwd. Małgorzata Folcik. W programie poznawanie naszego regionu, a więc dużo wędrówek pieszych. Podstawowe szkolenie z zakresu technik harcerskich (pionierka, zdobnictwo obozowe, terenoznawstwo). Od 7 sierpnia część zajęć odbywała się wspólnie z polskimi dziećmi z Tarnopola, które wraz z 3 opiekunów przyjechały na zaproszenie sanockiego hufca. Harcerze z Tarnopola przebywali w Polsce 7 dni, zwiedzili Sanok i Bieszczady, na ich cześć odbyło się spotkanie w Domu Harcerza. Celem pobytu było poznanie różnych form pracy harcerskiej. Pobyt dzieci pochodzenia polskiego sfinansował Senat RP, w ramach projektu „Jesteśmy sobie potrzebni – szkolenie liderów organizacji harcerskiej w Tarnopolu”.

Wawel 22.08 – Prezydent RP objął ZHP swoim protektoratem

Największą wakacyjną przygodą był jednak zlot „Stulecia Harcerstwa” w Krakowie (16-24 sierpnia) – 29 uczestników, drużynowa drużyny zlotowej – hm. Krystyna Chowaniec, patrolowi – przewodnicy Janusz Masłyk, Radosław Masłyk i Daniel Bielak.
Fantastyczny zlot podczas którego uczestniczyliśmy w bardzo podniosłych uroczystościach (apel inaugurujący na Rynku z udziałem premiera  Donalda Tuska, msza św. na Wawelu koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza), spotkaniach z najważniejszymi ludźmi w państwie (Prezydentem  Bronisławem Komorowskim, Prezesem NBP Markiem Belką, Rzecznikiem Praw Dziecka – Markiem Michalakiem), ale także w bardzo ciekawych zajęciach (np. w słowiańskiej wiosce) i koncertach muzyki współczesnej.

Dzięki przychylności władz samorządowych Krakowa mogliśmy za darmo jeździć komunikacją miejską, co pozwoliło nam zobaczyć wspaniałe wystawy historyczne i kolekcjonerskie w Pałacu Sztuki, w Bibliotece UJ i w krakowskim ratuszu, a także zwiedzić najważniejsze zabytki Krakowa.

VIII Bieszczadzka Biesiada Literacka pamięci Jerzego Harasymowicza – na krakowskich Błoniach

Sanocka drużyna zlotowa była także organizatorem części programu zlotu – przygotowaliśmy VIII Bieszczadzką Biesiadę Literacką pamięci Jerzego Harasymowicza. Odbyła się tradycyjnie 21 sierpnia, w rocznicę śmierci poety. Gościem spotkania była Maria Harasymowicz, żona poety i córka Katarzyna, a gwoździem programu był występ znanego artysty krakowskiego Aleksandra Kobylińskiego „Makino”, który przyjaźnił się z Harasymowiczem i śpiewa jego „krakowskie” wiersze. My odkryliśmy utwory Harasymowicza poświęcone Krakowowi, a „Makino” z przyjemnością słuchał śpiewanych przez harcerzy wierszy „bieszczadzkich”. Obiecał przyjechać w Bieszczady na „Harasymiadę”, którą po raz drugi przygotowuje gmina Komańcza (10-12 września).

Wicestarosta Andrzej Radwański z wizytą na zlocie

Na zlocie odwiedzili nas mili goście: prof. Andrzej Ślączka (syn jednego z pierwszych sanockich harcerzy Romana Ślączka i bratanek zamordowanego w Charkowie mjr. Aleksandra Ślączki), wice-kurator oświaty w Rzeszowie  Antoni Wydro, dyrektor Wydziału Ewaluacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Alina Pieniążek oraz Andrzej B. Radwański, sanocki wice-starosta, który kilkoma kilogramami pysznych cukierków bardzo osłodził nam życie.
Wyjazd na zlot wsparli – Burmistrz Miasta Sanoka i Fundacja Bankowa im. dr. Mariana Kantona (podróż). Za udział młodzież i opiekunowie zapłacili sami.

Wakacje to także biwaki, rajdy, wystawy tematyczne (Powstanie Warszawskie oraz Bieszczady w fotografii), uroczystości patriotyczne i spotkania. Odbyły się 2-3 dniowe biwaki gromad zuchowych (1 Zagórskiej Gromady Zuchowej z drużyną phm. Anna Stawarz i 5 GZ z drużynową phm. Katarzyną Ordon) i drużyn harcerskich (15 DH z Jaćmierza z drużynową phm. Elżbietą Gałązka, 2 DH z Sanoka z pwd. Januszem Masłykiem i rejs 37 WDH z drużynowym Pawłem Stefańskim). A drużyna wędrownicza (grupa wiekowa 16-25 lat), jak na wędrowników przystało zorganizowała pieszą wędrówkę po Bieszczadach.  Te krótkie i tanie wypoczynku pozwoliły na przeprowadzenie różnych zajęć terenowych, na które nie ma miejsca w harcówkach, w ciągu roku pracy harcerskiej.

Kadra instruktorska hufca pracowała także na 2 turnusach kolonii dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią, z terenu gmin Wadowice Górne i Ostrów, które na zlecenie MEN zorganizowano w ośrodku „Berdo”. Komendantką dwóch turnusów była phm. Katarzyna Ordon – Harłacz, a kadrę stanowili – phm. Bożena Sołtys, pwd. Daniel Bielak, pwd. Agnieszka Bartkowska i Panie Magdalena Serwińska i Katarzyna Chowaniec. Kolonię odwiedził Wojewoda Podkarpacki, Mirosław Karapyta i Wice-kurator Oświaty, Antoni Wydro. Pracownicy ośrodka z hm. Markiem Zgódko na czele oraz kadra wychowawcza kolonii otoczyli dzieci i młodzież, które za sobą miały trudne, nieraz wręcz traumatyczne przeżycia, bardzo troskliwą opieką i zorganizowali atrakcyjny program. Podobnie, jak na półkolonii, która w dniach 16 -28 sierpnia prowadzona była w Domu Harcerza. Zorganizowana została dla ponad 20 dzieci, na zlecenie MOPS. Kierowała nią hm. Ewa Wojtuszewska, a wychowawcami były pwd. Agnieszka Bartkowska i Pani Mariola Babiarz.

Zagasły wakacyjne ogniska, ale ich żar jeszcze długo będzie w sercach uczestników i kadry obozów. Zostaną wspomnienia, nawiązane przyjaźnie i nabyte umiejętności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych kolonii i obozów za zdyscyplinowanie i aktywny udział w zajęciach, a naszym instruktorom i Paniom, które wsparły nasze działania, mówimy – jesteście niezwykli. Wasza piękna praca, najczęściej wolontariacka, zasługuje na podziw i wdzięczność.

Czuwaj!
hm. Krystyna Chowaniec


03-09-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)