SANOK. W 13 maja br. mija 110. rocznica urodzin i 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego (25 ma-ja 2011 r.). W latach 1919-21 brał on udział w wyzwalaniu Wilna i wojnie z najazdem bolszewickim. W latach 30. ubiegłego wieku kontynuował służbę w wojsku.
Dzisiaj (25 bm.) o godzinie 18.30 w kościele O. Franciszkanów odbędzie się Msza Święta w 63 rocznicę śmierci bohatera walki o niepodległość.
W roku 1940 z własnej woli daje się aresztować Niemcom i trafia do Auschwitz. Jego celem jest budowa konspiracji więźniów i przygotowanie powstania przeciw załodze SS. Na zewnątrz obozu przekazuje informacje o niemieckich zbrodniach. Raporty te trafiają także do Londynu i Waszyngtonu.
W 1943 r. ucieka z obozu i dociera do Warszawy. Walczy w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. na polecenie gen. Władysława Andersa pisze obszerną relację z pobytu w Auschwitz. W 1947 r. zostaje aresztowany przez UB. Podczas śledztwa brutalnie jest traktowany. W pokazowym procesie zostaje skazany na śmierć.
Wyrok wykonano w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r.
Po wojnie wrogowie Polski zrobili wszystko, aby zapomnieć o rotmistrzu Pileckim.
Z inicjatywy Funadacji Paradis Judaeorum w roku 2009 grupa Unia na Rzecz Europy Narodów w Parlamencie Europejskim uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prymas Polski. Do akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” przystąpiło wiele instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy, w tym kuratoria oświaty, jednostki samorządu terytorialnego na poziomie miast i województw ( w tym samorząd miasta Sanoka).
7 maja 2008 r. Senat RP przyjął Uchwałę w sprawie uznania bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego i przy-wrócenia jego postaci pamięci zbiorowej Polaków.
Również i naszym obowiązkiem jest, aby pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim była elementem, który buduje i pielęgnuje tożsamość zbiorową mieszkańców Sanoka i Powiatu Sanockiego. Szczególnie jesteśmy to winni ludziom takim, jakim był rotmistrz.
100. rocznica urodzin i 63. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego niech będzie początkiem przywracania tejże pamięci zbiorowej.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz