REKLAMA
REKLAMA

Bądźmy ostrożni przy odpalaniu fajerwerków

SANOK. Zbliża się Nowy Rok. Jego powitaniu z pewnością towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa – nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może być niebezpieczne.

 

Przypominamy też, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych niepełnoletnim zagrożona jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego do 10 stycznia 2012 r. na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2011 r. oraz w dniu 1 stycznia 2012 r. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów. Przeczytaj informację na ten temat na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

O czym należy pamiętać podczas odpalania fajerwerków?

Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą.
– Fajerwerków nie można demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
– Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja.
– Środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

Pamiętajmy, że petardy i fajerwerki, to materiały i wyroby pirotechniczne. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Pilnujmy, by dzieci oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.

KWP

29-12-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)