REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Fotografów Przyrody

BIESZCZADY. W piątek 28 października o godz. 13 odbyła się uroczystość podsumowania II Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Fotografów Przyrody pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, wręczenie nagród Laureatom oraz wernisaż wystawy pokonkursowej.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Jury Konkursu – Grzegorz Leśniewski (fotograf przyrody, Polski Związek Fotografów Przyrody – Okręg Mazowiecki, Przewodniczący Jury), Łukasz Łukasik (Zarząd Główny Polskiego Związku Fotografów Przyrody), Jacek Szarek (dziennikarz Telewizji Rzeszów, fotograf przyrody i autor filmów przyrodniczych) i Cezary Ćwikowski (pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego, fotograf przyrody).

Nagrody Laureatom wręczali Grzegorz Leśniewski i Leopold Bekier (z-ca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego).

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny został zorganizowany przez BdPN po raz drugi, w odpowiedzi na duże zainteresowanie podczas pierwszej edycji. Podczas wernisażu przedstawiono fragmenty materiału filmowego z pierwszej edycji, przygotowanego przez Pana Jacka Szarka. Kierując się doświadczeniem z ubiegłego roku i widząc duże zainteresowanie, Bieszczadzki Park Narodowy zorganizował II edycję Konkursu. Było to możliwe dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który przyznał środki na sfinansowanie nagród, wystawy pokonkursowej i wernisażu.

Zwycięskie zdjęcie autorstwa Mirosława Arkadiusza Każmierczaka – pochodzącego z Zahutynia, studenta Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo i fotografia prasowa

Konkurs był objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej Pani Katarzyny Hall oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Głównego Konserwatora Przyrody Pana Janusza Zaleskiego.

Na konkurs wpłynęło 441 prac z całej Polski, przy czym najwięcej z naszego województwa, a szczególnie z powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Prace można było zgłaszać w 3 kategoriach tematycznych: Kategoria I – rośliny i grzyby; II – zwierzęta i III – krajobraz.

Wysoki poziom nadesłanych prac i różnorodność tematów cieszy i daje nadzieję, że rozwój pasji fotografowania przyrody przyczyni się do rozwoju wśród młodzieży zainteresowania poznaniem przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny, a także do uwrażliwienia na jej piękno i zróżnicowanie oraz konieczność ochrony. Mamy nadzieję, że konkurs zachęci młodych ludzi do wycieczek terenowych, obserwacji świata przyrody, zastanowienia się nad jego funkcjonowaniem.

Ważnym celem konkursu było również upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki. Ma to szczególne znaczenie w czasie, gdy aparaty fotograficzne stają się coraz bardziej dostępne i powszechne w użyciu. Fotografia przyrodnicza jest bowiem dziedziną sztuki, która rozwija się bardzo dynamicznie wśród młodych ludzi. Wielu autorów do perfekcji opanowało umiejętność fotografii, pozwalając nie tylko odbierać zdjęcia, jako dokumentalny zapis stanu środowiska, ale i jako swoiste dzieła sztuki. Fotografia bowiem nie jest związana wyłącznie z patrzeniem lecz z odczuwaniem, emocjami i wrażliwością. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali (Donald McCullin).

Dlatego też Jury Konkursu dokonując kwalifikacji prac do wystawy oraz przyznając nagrody, brało pod uwagę interpretację tematu oraz jakość, oryginalność, wyjątkowość i walory artystyczne nadesłanych prac. Formuła konkursu przesądza, że spośród nadesłanych prac trzeba wybrać te najbardziej wyróżniające się. Zadanie to, jak powiedzieli w Swoich wystąpieniach Przedstawiciele Jury, było niezwykle trudne. Każde ze zdjęć jest nie tylko dokumentem danej chwili, pokazującym piękno fotografowanego obiektu, ale również wyraża stan uczuć i wrażliwość emocjonalną Autora. Można wyrazić to, parafrazując słowa Ansela Adamsa, amerykańskiego fotografa i pianisty, że: Fotografia jest jak muzyka, a zapisane nuty można wykonać na wiele różnych sposobów. Czyją więc wybrać interpretację? Po dyskusjach i wnikliwym obejrzeniu prac w komputerze, Jury Konkursu przyznało podczas obrad w poniedziałek, 3 października br., nagrody główne i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody były ufundowane ze środków dotacji NFOŚiGW w Warszawie i stanowiły profesjonalne statywy i plecaki fotograficzne oraz lornetki i książki o tematyce z zakresu fotografii przyrodniczej.

foto: Mirosław Arkadiusz Każmierczak

Wszyscy przybyli na wernisaż uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowy dyplom, katalog prac wystawowych i wydawnictwa Parku

Ponadto wszyscy Uczestnicy wernisażu mogli wziąć udział w foto-zagadce, odpowiadając na trzy pytania przedstawione w formie zdjęć przyrodniczych. Każdy Uczestnik wernisażu otrzymał Kalendarz przyrodniczy BdPN na 2012 r., wydany dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW w Warszawie i WFOŚiGW w Rzeszowie.

Uroczystość tą uświetnił pokaz diaporam, których autorem jest Grzegorz Leśniewski i słodki poczęstunek, czyli „coś dla ducha i dla ciała”.

Na końcu uczestnicy obejrzeli wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych, łącznie 55 fotografii. Zwiedzanie wystawy to tajemnicza wyprawa, zarówno do wnętrza karpackiej puszczy, będącej „domem” wielu mieszkańców, jak też na bieszczadzkie szczyty, ubrane w jesienną i zimową szatę. Trudno podczas tej wędrówki się nie zachwycić, gdy wkoło dzieją się przepiękne spektakle, jak rozległa panorama z połonin o świcie, gdy świat budzi się do życia i wszystko staje się jakby inne, czy też las we mgle, przykryty mglistą kurtyną tajemniczości, czy w końcu krajobraz o zachodzie słońca, gdy ostatnie promyki rozświetlają wnętrze ciepłymi barwami i efektownie podświetlają chmury. Miejsca uchwycone często w niesamowitym, niepowtarzalnym momencie, wyrażają emocje i wrażliwość Autorów zdjęć. Aż trudno uwierzyć, że są nimi młodzi ludzie, w wieku od 13 do 25 lat. Prace prezentowane na wystawie są również zamieszczone w wydanym ze środków dotacji NFOŚiGW katalogu.

foto: Patrycja Syrnik

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana w Ośrodku N-D BdPN w Ustrzykach Dolnych do końca listopada br. Następnie zostanie przekazana do Ośrodka IIET BdPN w Lutowiskach i innych zainteresowanych nią Instytucji.

Jeszcze raz składamy gratulacje Laureatom i dziękujemy za przybycie na uroczystość Uczestnikom Konkursu i ich Rodzinom, Członkom Jury Konkursu oraz Gościom. Cieszymy się z tak dużej frekwencji podczas wernisażu i mamy nadzieję, ze uda się kontynuować to przedsięwzięcie w przyszłym roku.

Bieszczadzki Park Narodowy

03-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)