REKLAMA
REKLAMA

Bułgaria na bis!

SANOK. Z wakacji na południu Europy wrócił właśnie Zespół Tańca Ludowego SANOK. Młodym tancerzom tak bardzo spodobała się w ubiegłym roku Bułgaria, że ponownie przyjęli zaproszenie nad Morze Czarne. W nadmorskich kurortach mieli okazję nie tylko zaprezentować polskie tańce narodowe i ludowe, ale także przez tydzień plażować i odpoczywać.

Do występów w Bułgarii Zespół Tańca Ludowego SANOK przygotowywał się przez blisko miesiąc pod okiem maestro – zasłużonego choreografa Janusza Podkula. Mimo wakacji uczniowie i studenci brali udział w niemal codziennych próbach. Wytężona praca opłaciła się. Dzięki temu – mimo iż w zespole wystąpiło kilku debiutantów – z dużą wprawą i „przytupem” na scenach w Kiten i Primorsku, tancerze ZTL SANOK zaprezentowali poloneza, mazura, wiązankę tańców rzeszowskich i krakowiaka.

– Wyjazd do Bułgarii był naprawdę świetny. Podczas pobytu mieliśmy świetną pogodę, co bardzo umiliło nam czas wolny, który w większości spędzaliśmy nad morzem lub nad hotelowym basenem. Poznaliśmy wiele nowych, ciekawych i bardzo sympatycznych osób. Mam nadzieję, że za rok również będzie zorganizowany taki wyjazd – wspomina Karina Gliściak, która po raz pierwszy wyjechała z ZTL SANOK za granicę.

Żywiołowe układy taneczne i bogate stroje Polaków z Ziemi Sanockiej budziły tak duży entuzjazm publiczności, że bułgarscy gospodarze już teraz zaprosili zespół na przyszłoroczny Jubileusz – 10. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROGRADE. Tancerze ZTL SANOK będą więc mieli w czym wybierać. – Na adres internetowy zespołu spływają coraz to nowe zaproszenia: do Francji, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Estonii, Gruzji, a nawet USA.

Nie zawsze terminy są dogodne, ale zrobimy wszystko, aby ZTL SANOK przynajmniej raz do roku mógł zaprezentować się za granicą, a przy okazji odpocząć po trudach całorocznych prób i krajowych konkursów – zapewnia Alicja Wosik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Tańca Ludowego SANOK, które było organizatorem wyjazdu zespołu do Bułgarii.

Założone w 2009 roku stowarzyszenie zrzesza ponad 60 osób: byłych i obecnych tancerzy, rodziców i fanów zespołu. Wyjazd sanoczan nad Morze Czarne był możliwy dzięki pomocy finansowej udzielonej przez PGNiG SA w Warszawie, wsparciu organizacyjnemu burmistrza i wiceburmistrzów Sanoka oraz SDK.

A już niebawem ogłoszony zostanie jesienny „casting” – dla nowych tancerzy, którzy chcą poznać tajniki tańców narodowych i ludowych, znaleźć wspaniałą grupę przyjaciół i godnie reprezentować Ziemię Sanocką na polskich i zagranicznych scenach!

(źródło: Stowarzyszenie Miłośników ZTL SANOK)

26-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)