REKLAMA
REKLAMA

Karpackie Expo w Brukseli

Wystawa Expo Karpackie jest kluczowym działaniem projektu pod tytułem „Dom Karpacki – pobudzanie współpracy trans-granicznej regionów karpackich”. Pomysłodawcą wystawy i jej realizatorem jest Fundacja Karpacka -Polska z siedzibą w Sanoku.

Głównym celem wystawy Expo Karpackie jest zwrócenie uwagi na historyczne, ekonomiczne i naturalne bogactwo regionu poprzez zaprezentowanie wielkoformatowej wystawy fotograficznej i przykładów produktów pochodzących z regionu. Wystawie będzie towarzyszyło międzynarodowe seminarium na temat problemów i możliwości rozwoju regionu karpackiego.

Powodem organizacji tak dużego przedsięwzięcia jest fakt, iż przygraniczne,  górskie regiony Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy są jednymi z najbiedniejszych obszarów UE i traktowane są jako bariera rozwoju regionalnego. Jest to także jedyny obszar górski w obecnych granicach UE pozbawiony całkowicie infrastruktury drogowej. W ostatnich latach region ten cierpi także z powodu wysokiego bezrobocia i emigracji wynikającej z braku inwestycji. Region ma do czynienia z brakiem profesjonalnej promocji i ograniczonej wiedzy o swoim potencjale, stąd też pomysł Fundacji Karpackiej – Polska na wspólną promocję pięciu krajów.

Wystawa będzie składała się z pięciu salonów krajowych: polskiego, słowackiego, węgierskiego, rumuńskiego i ukraińskiego. Wystawa przedstawiać będzie lokalne wyroby wplecione w instalację fotograficzną prezentującą krajobraz, faunę, florę i architekturę regionu.  W przypadku polskiej ekspozycji będą to m.in. z Sanoka – armatura łazienkowa firmy Drummonds i wyroby  Zakładów Mleczarskich, z Krościenka Wyżnego – wyroby firmy Santos (czekolady, przetwory owocowo-warzywne),  z Krosna – Villa Glass (artystyczne drzwi szklane, patery), szklane banki ręcznie malowane z Pracowni Ozdób Choinkowych , „rzeźby ze szkła” Huty Sabina, z Rymanowa – galanteria skórzana  firmy Asko, z Przemyśla – kosmetyki  firmy Inglot, z Leska  –  publikacje wydawnictwa BOSZ , z Jasła – wyroby Stowarzyszenia Winiarzy z Podkarpacia i  krywulki z Orelca.

Wystawę wzbogaci występ Bartosza Głowackiego, akordeonisty, zwycięzcy w Międzynarodowym Konkursie Eurowizji „Młody Muzyk 2009” z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Prezentowane będą również dwa filmy: „Dom Karpacki” oraz „Bieszczady widziane z siodła”  zrealizowane specjalnie z myślą o Expo.

Wystawie Expo Karpackie towarzyszyć będzie międzynarodowe seminarium pt. „Problemy i możliwości rozwojowe regionu karpackiego” z udziałem ekspertów z pięciu krajów. Wnioski z seminarium zostaną przekazane członkom Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej z prośbą o utworzenie specjalnego Funduszu UE wspierającego rozwój Karpat.

Udział w wystawie potwierdzili przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele wydziałów ekonomiczno handlowych Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej, ambasad oraz najwięksi operatorzy turystyczni. Wystawia odbywa się pod patronatem Przewodniczącego PE, Ambasadora Norwegii w Polsce oraz Ministra Rozwoju Regionalnego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonają: Pani Elżbieta Łukacijewska Poseł do PE, Pani Zofia Kordela Borczyk Prezes Zarządu Fundacji Karpackiej – Polska oraz Pan Jerzy Tombiński Ambasador Polski przy Parlamencie Europejskim.

18-03-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)