REKLAMA
REKLAMA

16 grudnia w nowym skrzydle sanockiego zamku promocja fotografii archiwalnych „Sanok – wydarzenia, uroczystości, imprezy”

SANOK. Właśnie ukazał się, długo oczekiwany, kolejny tom katalogu fotografii archiwalnych ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku autorstwa Andrzeja Romaniaka. Jest on zatytułowany  „Sanok – wydarzenia, uroczystości, imprezy”.

 

Zaprezentowano w nim 575 zdjęć przedstawiających sanockie wydarzenia, uroczystości i imprezy, które miały miejsce w ostatnich stu latach. Z pewnością na publikowanych zdjęciach nie ma wszystkich wydarzeń, które rozegrały się w tym czasie w naszym mieście, jednak trzeba podkreślić, że są to tylko fotografie znajdujące się w muzealnych zbiorach.

Fotografie zostały ułożone w porządku chronologicznym. Najstarsza, przedstawiająca sypanie kopca Adama Mickiewicza w sanockim parku, została wykonana ok. 1898 r.

Na uwagę zasługuje też kilkadziesiąt fotografii autorstwa Stanisława Potockiego, na których udokumentował życie w Sanoku w okresie niemieckiej okupacji. Zatrzymał on w kadrze m.in. wizyty w naszym mieście niemieckich dygnitarzy czy uroczystości związane z powstaniem ukraińskiej Dywizji Strzeleckiej SS „Galizien”, które odbyły się w Sanoku 9 maja 1943 r. Są to fotografie w większości publikowane po raz pierwszy.

Warto też zwrócić uwagę na najmłodsze zdjęcia zamieszczone w katalogu, które przedstawiają uroczystości z okazji 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Sanoku 3 maja 1981 r. Na odprawionej wówczas polowej mszy świętej zgromadziło się ok. 10 tys. mieszkańców miasta. Autorem tych fotografii jest Zbigniew Osenkowski.

Wszystkie zdjęcia są dokładnie opisane, a dla ułatwienia korzystania z katalogu umieszczono w nim indeks nazwisk. Sprzedaż wydawnictwa rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Promocja tomu odbędzie się w nowym skrzydle sanockiego zamku 16 grudnia o godz. 17.

15-12-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)