REKLAMA
REKLAMA

Oddaj krew – uratuj życie (VIDEO)

SANOK. W Polsce w ubiegłym roku krew oddało blisko 690 000 osób. To wciąż za mało… Niedostateczna liczba dawców wynika z niskiego poziomu wiedzy na temat oddawania krwi. Krąży również wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych krwiodawców.

Oto prawdy na temat oddawania krwi:

1. Krwi nie można wyprodukować!
Krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna.

2. Oddawanie krwi jest bezpieczne
Krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach. Oddając krew niczym nie ryzykujesz.

3. Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka
Jednorazowo pobierane jest jedynie 450 ml krwi. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

4. Nie trzeba znać swojej grupy krwi ani wykonywać specjalistycznych badań na własną rękę
Każdy, kto chce oddać krew, jest najpierw poddawany medycznej kontroli stanu zdrowia. Większość z nas to potencjalni dawcy krwi. Istnieją jednak pewne ograniczenia, np. wiekowe (krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat) i medyczne (choroby, przyjmowane leki lub inne przeciwwskazania zdrowotne)

5. Oddawanie krwi nie uzależnia
Organizm człowieka produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. U stałych dawców krwi nie występuje zjawisko nadprodukcji, zatem nie można się uzależnić od jej oddawania.

6. Krew oddaje się nieodpłatnie
Krew to bezinteresowny i bezcenny dar życia. Jako dawca krwi możesz jednak liczyć na różne przywileje, m.in.,: regularne badania, posiłek regeneracyjny (8 czekolad), dzień wolny od pracy, rozliczenie kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa. Określoną kwotę (130 zł za 1 litr krwi) możesz także odliczyć od dochodu jako darowiznę na cele krwiodawstwa.

(źródło: materiały promocyjne Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego centrum Krwi, więcej na stronie www.twojakrew.pl)

02-12-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)

Tagi: ,